Zasada 3R: Reduce, Reuse, Recycle

Polskim odpowiednikiem może być 3U: Unikaj, Użyj powtórnie, Utylizuj.

Zasada 3R jest wzorem promującym odpowiedzialną konsumpcję. Wyznacza  sposób korzystania z dóbr, jednocześnie mając na uwadze swój wpływ na środowisko naturalne. Kolejność postępowania nie jest przypadkowa.

Reduce (1)

Chodzi o to, aby przede wszystkim nie kupować i nie gromadzić więcej, niż naprawdę potrzebujemy. Unikać zakupów pod wpływem impulsu. Tutaj także zwracamy uwagę na to „jak” kupujemy. Czyli np. jak zapakowane są produkty które chcemy mieć. Czy nie stanowią dodatkowego obciążenia dla środowiska poprzez opakowanie zbyt dużą ilością zupełnie zbędnych warstw materiału.

Reuse (2)

Użyj czegoś ponownie. Tzw. Jednorazówka nie musi nią być, jeśli użyjesz ją więcej niż raz. Czasem w zupełnie innym zastosowaniu. Tak jak fusy z kawy do peelingu, albo zakrętki jako zabawki dla twojego dziecka.
Potencjał jest ogromny, zastanów się dwa razy zanim coś wyrzucisz – może obdrapany stary wazon zyska nowy blask jak udekorujesz go brokatem?

Recycle (3)

Kupiłeś coś, nie jest ci już potrzebne, nie potrafisz wykorzystać ponownie – zanieś do skupu makulatury, oddaj na złom, wrzuć do odpowiedniego kosza na śmieci. Odzyskany materiał zostanie przerobiony ponownie w procesie produkcji.

Może Ci się również spodoba