Sposoby na odstraszenie niechcianych ptaków z balkonu
Zanieczyszczone balkony, parapety, zniszczone elewacje i gzymsy, ubrudzone pranie i fruwające pierze to znak rozpoznawczy niezbyt lubianego gołębia. Ptaszyska te skutecznie uprzykrzają życie mieszkańcom w szczególności większych miast gdzie ich liczba sięga tysięcy. Oprócz zabrudzania miejsc publicznych, prywatnych posesji i balkonów gołębie mają też tendencję do zakładania gniazd na balkonach. Wiąże się to z ogromną ilością przynoszonych przez nie gałęzi, wszechobecnych piór, nieprzyjemnego zapachu oraz największej zmory, wielkiej ilości fekaliów.
Ponadto pierze jest częstym alergenem dla człowieka, a same ptaki są rezerwuarem różnych chorób odzwierzęcych i narażają nas na zarażenie. Walka z ptaszkami nie należy do łatwych, jednak są skuteczne i mało inwazyjne sposoby, aby zapobiec niezapowiedzianym wizytom ptasich gości. Najważniejsze jest to, aby nie wyrządzać krzywdy zwierzętom, więc sposoby ich odstraszania powinny być jak najmniej inwazyjne i humanitarne.
Najważniejszą zasadą jest, aby ptaków nie dokarmiać. Oczywiście miło jest pokarmić biedne, głodne ptaszki, jednak musimy zdać sobie sprawę, że ptak potraktuje to jako zaproszenie do częstych odwiedzin i trudno będzie później go wypłoszyć. Ptaki nieprzypadkowo wybierają sobie siedzibę, zwracają bowiem uwagę na dostępność pokarmu i wody.
Najskuteczniejszym sposobem jest uniemożliwienie ptakom dostania się na wskazany teren. Służą temu siatki, którymi możemy ogrodzić balkon. Można zamówić siatkę o konkretnym wymiarze bądź zrobić sobie samemu z materiałów dostępnych w sklepach z wyposażeniem do domu i ogrodu. Jest to co prawda mało estetyczny sposób, jednak bardzo skuteczny, ponieważ żaden ptak nie dostanie się na nasz balkon.
Dla tych którzy nie chcą podziwiać widoku z balkonu zza kratek, jest bardziej estetyczna metoda. Należy zawiesić na balkonie płytę CD, świecącą ozdobę na sznureczkach, dzwoneczki lub wiatraczki. Gołębie kierując się naturalnym instynktem będą bały się przesiadywać w potencjalnie zagrożonych miejscach, odblask świecidełek będą traktować jako zagrożenie. Najmniej estetycznym sposobem, jednak nierzadko praktykowanym jest przywiązywanie foliowych reklamówek do balustrady balkonowej, szelest folii również odstrasza gołębie.
Równie skutecznym środkiem fonetycznym jest puszczanie nagrań z odgłosem ptaków drapieżnych, na przykład jastrzębia, gołąb raczej nie chciałby z nim zadzierać.
Sposobem najmniej inwazyjnym dla naszych oczu, uszu i estetyki balkonu jest postawienie stracha na gołębie. Są to figurki lub wypchane drapieżniki, elementy z narysowanym wzorem oczu sowy, gumowe węże. Obraz silniejszego od siebie drapieżnika raczej nie zachęci gołębia do odwiedzin.
Najlepiej jest połączyć kilka metod, ponieważ ptaki szybko przyzwyczajają się do nowych warunków. Odstraszając gołębie na własną rękę należy pamiętać, aby nie wyrządzić krzywdy zwierzęciu oraz nie usuwać gniazd z jajami bądź młodymi pisklętami, ponieważ do przeniesionego gniazda matka nie wróci, a wyrzucone pisklaki są skazane na pewną śmierć.
Gołębie nie są najlepszym zwierzęcym przyjacielem człowieka, jednak to wciąż żywe istoty, które też chcą żyć własnym życiem, więc starajmy się pozbywać ich w sposób nie zagrażający ich zdrowiu i życiu, korzystając z bezpiecznych metod.