Jak zrobić strój ekologiczny dla dziecka?

Jak zrobić strój ekologiczny dla dziecka
Jak zrobić strój ekologiczny dla dziecka

W szkole coraz częściej organizowane są konkursy dla dzieci na strój ekologiczny. Eko przebranie nie tylko powinno ładnie i oryginalnie się prezentować, ale musi być także w pełni ekologiczne. Z jakich produktów zrobić ubranie? Co można wykorzystać i jak w ogóle zabrać się do pracy?

Jak zrobić strój ekologiczny dla dziecka

Czy zrobienie stroju ekologicznego dla dzieci jest proste? Z całą pewnością tworzenie takiego projektu to nie lada wyzwanie. Warto jednak przekonywać dziecko do wzięcia udziału w takich konkursach bądź samemu organizować podobne przedsięwzięcia w domu. Może to być przydatną formą pokazania młodemu człowiekowi, czym jest ekologia, jak ważne jest korzystanie z biodegradowalnych produktów oraz czym one w ogóle są.

Kreatywna zabawa w połączeniu z nauką na pewno sprawdzi się lepiej niż zwykłe tłumaczenia. Zanim jednak stworzy się strój eko, to warto zastanowić się, czym jest ekologia oraz produkty biodegradowalne.

  • Ekologia – jest nauką o tym, jak wygląda i funkcjonuje przyroda. Badane są oddziaływania między poszczególnymi organizmami w środowisku i samym środowiskiem. Ekolodzy to nie tylko ludzie, którzy badają przyrodę, ale również Ci, którzy żyją w zgodzie z nią. Z tego też powodu wybierają produkty, które nadają się do recyklingu i które są biodegradowalne.
  • Produkty biodegradowalne – są to rzeczy, które rozkładają się i nie uwalniają szkodliwych dla przyrody substancji. Stworzone są z naturalnych materiałów, które nie zagrażają ani człowiekowi, ani ziemi. Biodegradowalny oznacza, że produkt jest bezpieczny dla środowiska.

Czego można użyć, aby stworzyć eko przebranie?

Jak wspomnieliśmy wyżej, ekologiczne przebranie musi być przyjazne środowisku. Dlatego też do stworzenia eko stroju nie można użyć wszystkich produktów, które mamy pod ręką. Należy używać tych, które rozkładają się w przyrodzie i nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji.

Strój dla dziecka może zawierać reklamówki, butelki czy pudełka, które można poddać przetworzeniu. Najlepiej, gdy produkty mają certyfikat, oznaczający biodegradowalność.

Przebranie może być stworzone z rzeczy, które można poddać recyklingowi, czyli z:

  • papieru;
  • szkła;
  • plastiku;
  • metalu;
  • odpadów organicznych.

Te wszystkie materiały można przetworzyć i zrobić z nich zupełnie inne rzeczy, które przez kolejne lata będą służyły ludziom.

Większość surowców można poddać recyklingowi, więc stworzenie ubrania dla dziecka nie powinno nastręczać problemów. Najważniejsze jest to, aby przy okazji uczyć swoją pociechę o wszystkich tych wyrobach i skutkach, jakie mają dla przyrody.

Jak zrobić strój eko?

Jak jednak zrobić odpowiedni strój dla dziecka? Pamiętając o tym, czym jest ekologia i produkty biodegradowalne, wystarczy wybrać odpowiednie rzeczy i… postawić na kreatywność. Dzięki tej zabawie można nauczyć dziecko wielu rzeczy i pokazać mu, że ze śmieci też można zrobić coś ciekawego.

Strój ekologiczny może zawierać tylko i wyłącznie elementy, które są przyjazne środowisku. Nie wolno wykorzystywać innych materiałów. Musi on być pomysłowy i stworzony z wyobraźnią. Ubranie ekologiczne może być sukienką, spodniami bądź fartuchem pielęgniarki. Wszystko zależy od tego, co rodzić jest w stanie wymyślić dla swojego dziecka, a najlepiej – razem z nim.

Do stworzenia takiego przebrania można również wykorzystać kwiaty czy choćby skórki pomarańczy. Wszystko to, co znajduje się w kuchni lub na łące. Kwiaty będą piękną ozdobą głowy, kawałki owoców mogą być kolczykami, a cała reszta? Można wykorzystać papierowe kartony, aby zrobić z nich strój superbohatera lub worek na śmieci, który będzie idealną sukienką.

Ograniczenie stanowi wyłącznie wyobraźnia i chęć do pracy.

Może Ci się również spodoba