Jak walczyć z komarami

Komar

Okres letni sprzyja grillom, wieczornym posiedzeniom na działce czy balkonie i generalnie przebywaniu na powietrzu. Miłe i beztroskie spędzanie wolnego czasu uprzykrzają nam jakże znienawidzone komary. Wydaje się, że co roku jest ich coraz więcej i są coraz bardziej drapieżne.

Jak więc skutecznie z nimi walczyć?

Nie jest to łatwe zadanie, choć istnieje kilka rad na te najmniej lubiane owady. Po pierwsze najlepiej wystrzegać się miejsc w otoczeniu wody, bowiem tam komary składają swoje jaja.  W przypadku, gdy posiadamy w ogrodzie oczko wodne czy stawik, warto zaopatrzyć się w rybki, które będą nam komary „wyjadać”. W ogródku warto też posadzić rośliny odstraszające komary, takie jak komarzyca, kocimiętka, bazylia, czy goździki.  Świece, kadzidełka i pochodnie na balkonie czy w ogródku również powinny odstraszyć wampirze owady.

Jeśli już koniecznie wybieramy się nad wodę możemy pomóc sobie strojem- obowiązkowo długie rękawy i spodnie. Kolor również ma znaczenie, powinniśmy ubierać jasne, jaskrawe kolory, bo to odstrasza komary.  Dodatkowo, możemy skorzystać z szerokiej oferty środków chemicznych do psikania na skórę, czy do smarowania. Środki te oparte są głównie na olejkach eterycznych, więc łatwo można zdobyć odpowiednik takiego środka. Mianowicie jest to najzwyklejszy olejek zapachowy do ciast, możemy nacierać nim skórę, należy jednak zwrócić uwagę czy nie występuje reakcja alergiczna.

Jak chronić się w domu i uniknąć szczelnego zamykania okien na noc? W oknach można zamontować moskitierę- drobną siatkę montuje się w oknach za pomocą taśmy czy pinezek. Siatka uniemożliwia dostanie się nie tylko komarów, ale reszty innych owadów.

Moskitiera Fakro

Moskitiera Fakro

 

Moskitiera Tesa

Środki chemiczne typu rozpylacze, kratki owadobójcze oraz urządzenia elektryczne, odparowujące środki chemiczne nieprzyjazne dla komarów. Ze środków elektrycznych są jeszcze dostępne lampy owadobójcze, które przyciągając owady do siebie, rażą je prądem.

Lampa owadobójcza

Urządzenia ultradźwiękowe wydając bardzo wysokie lub niskie częstotliwości, niesłyszalne dla ucha ludzkiego, ale słyszalne dla owadów, skutecznie je odstraszają.

Może Ci się również spodoba