Patyczki miswak zamiast szczoteczki do zębów

Miswak to korzeń drzewa arakowego znany z krajów arabskich. To właśnie z niego wykonuje się pałeczki do higieny jamy ustnej, które mogą stanowić naturalną alternatywę dla szczoteczki do zębów. Patyczek pozwala wyczyścić i wybielić zęby, przy okazji zapobiegając chorobom. Jednocześnie pełni rolę szczoteczki i pasty.

Właściwości

Aby miswak mógł stanowić ekologiczną konkurencję dla szczoteczki do zębów do której jesteśmy przyzwyczajeni, musi posiadać przemawiające za tym właściwości. Przede wszystkim:
– dezynfekuje
– odświeża oddech
– zapobiega próchnicy, zapaleniom dziąseł
– leczy uszkodzone szkliwo nazębne
– wybiela
– sprawia, że zęby błyszczą (w przypadku regularnego stosowania)

Jak używać

Patyczki które są dostępne w Polsce sprzedawane są w foliowych opakowaniach. Po wyjęcia patyczka, dobrze jest najpierw go spłukać ciepłą wodą. Następnie z jednej z końców trzeba obrać patyczek na wysokość ok. 1 cm. Można to zrobić nożykiem lub zwyczajnie, zębami. Zabieg prowadzi do tego, aby z końcówki miswaka zrobić szczecinę – obraną część trzeba zmiażdżyć zębami. Aby zmiękczyć włókna, tak przygotowaną część moczy się przez chwilę w gorącej wodzie. Teraz pozostaje już tylko wyszczotkować zęby i dziąsła.
Zużytą końcówkę trzeba odciąć, ponieważ wykorzystuje się ją tylko raz.

Zaletą używania patyczków z miswaka jest możliwość korzystania z niego niemal wszędzie. Problem pasty do zębów i dostępności wody nie występuje. Naturalne włókna rośliny po stworzeniu z nich pędzelka docierają bardziej precyzyjnie do trudno dostępnych miejsc pomiędzy zębami niż zwykła szczoteczka.

Może Ci się również spodoba