Co to jest ekologia? Jak wytłumaczyć? Definicja dla dzieci

Co to jest ekologia
Co to jest ekologia

Definicja ekologii znana jest każdemu dorosłemu człowiekowi. Jednak niezwykle trudno jest wytłumaczyć to pojęcie dzieciom. Wielu nauczycieli, opiekunów, a nawet rodziców boryka się z tym problemem. Jak wytłumaczyć najmłodszym czym jest ekologia?

Co to jest ekologia – definicja dla dzieci

Ekologia jest jedną z nauk która najprościej rzecz ujmując zajmuje sie przyrodą – czyli wszystkim, co nas otacza. Ekologia w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza naukę o domu. Środowisko to przecież nasz dom – miejsce, w którym żyjemy. To właśnie w nim dorastamy, uczymy się nowych rzeczy. Ekologia bada wszystkie zależności pomiędzy każdym organizmem zamieszkującym nasze środowisko. To znaczy, że w jej zakres wchodzą oddziaływania nie tylko ludzi ale również zwierząt oraz roślin.

Co to znaczy być eko

Osoby, które nazywają swój styl życia ekologicznym dbają o nasz dom, czyli środowisko. Nie krzywdzą innych zwierząt, dbają o rozwój roślin, segregują odpaday. Ogólnie mówiąc jest to dbanie o środowisko. Aby być eko należy wykonywać m.in. takie czynności:

 • wyrzucać śmieci do kosza, nie na ulicę czy pod nogi,
 • nie wyrzucać jedzenia,
 • myć owoce i warzywa przed ich spożyciem,
 • gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia,
 • sprzątać po psie.

Istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, dzięki którym przyczyniamy się do naprawy naszego domu – środowiska. Jednak te wymienione powyżej należą do najistotniejszych, które może praktykować każdy człowiek, szczególnie ten najmłodszy.

Co nam daje nauka o ekologii

Edukacja na temat ekologii powinna dotyczyć wszystkich ludzi – dorosłych oraz dzieci. Im wcześniej podejmujemy działania zmierzające do zrozumienia tej dziedziny nauki ,tym lepiej okazujemy szacunek miejscu, w którym mieszkamy.

Głównymi celami edukacji ekologi są:

 • odczucie pełnej odpowiedzialności do przyrody
 • uzmysłowienie, że wszystko pochodzi od przyrody

Te dwa aspekty zmierzają tylko do jednej niezwykle istotnej kwestii. Szacunek dla przyrody odzwierciedla się nie tylko w segregowaniu śmieci czy oszczędzaniu wody ale przede wszystkim w sposobie myślenia. Ekologia uczy nas tego, że każdy człowiek ten mały i duży z dniem swoich narodzin stał się cząstką środowiska, dlatego też jego obowiązkiem jest dbanie o tą przestrzeń.

Ekologiczne wychowanie

Ekologia obecnie bardzo często postrzegana jest jako trend. Jednak w przypadku osób najmłodszych może być ona prostym przesłaniem zmierzającym do szacunku tego, co nas otacza – przyrody. Istnieje wiele sposobów, które zbliżają dzieci do zachowania ekologicznego stylu życia. Wbrew ogólnym przekonaniom spotykamy się z życiem eko od najmłodszych lat. Czym jest ekologia dla dzieci? Zdrowy styl życia wśród dzieci to nie tylko uświadamianie problemu zanieczyszczenia środowiska ale wszystkie przedmioty, które pomagały w dorastaniu. Do tych przedmiotów i czynności można z pełnym przekonaniem zaliczyć:

 • zdrową żywność
 • naturalna bliskość obojga rodziców
 • ekologiczne pieluchy
 • ekologiczne wózki dziecięce
 • ekologiczne zabawki
 • ekologiczne ubrania dla dzieci
 • i wiele innych

Ekologia należy do dziedziny nauki, która wbrew powszechnym opiniom dotyczy każdego człowieka. Już od najmłodszych lat dzieci korzystają z uroków przyrody, doceniając jej niezwykłe walory. To właśnie za jej pomocą poznają śpiew ptaków, urokliwość roślin, naturalność środowiska , a w późniejszych latach nabierają także szacunku, do wszystkiego co ich otacza. Definicja ekologii dla dzieci z pozoru wydaje się bardzo trudna. Jednak, gdy się dłużej zastanowić, można ją opisać w jednym, prostym zdaniu: ekologia to nic innego jak nasz dom oraz wszystkich istot, które nas otaczają.

Może Ci się również spodoba