Warto zimą pamiętać o dokarmianiu ptaków
Zima to trudny czas dla ptaków, szczególnie w kwestii znalezienia odpowiedniego pokarmu, aby przeżyć w trudnych temperaturowo warunkach. Pomoc ludzi w postaci dokarmiania, może uratować im życie. Jednakże tylko wtedy, gdy będzie to pomoc udzielana w sposób odpowiedni. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo wyrządzenia im większej krzywdy niż pożytku.
Przede wszystkim ptaki nie mogą przyzwyczaić się do stałej pomocy człowieka przez okrągły rok. Dokarmianie powinno odbywać się wyłącznie wtedy, gdy trudno jest zdobyć pokarm, czyli gdy dni są krótkie, występuje śnieg oraz ujemne temperatury. Bardzo niebezpieczna jest pomoc którą rozpoczynamy już latem. Ptak, który powinien na zimę odlecieć, może zostać dzięki poczuciu bezpieczeństwa które dał mu stały dostęp do jedzenia. Takie zwierze staje się niesamodzielne, traci instynkt, a przecież latem łatwo sam potrafi zdobyć pożywienie.
Pomoc ludzka staje się cenna wraz z pojawieniem się trudnych warunków pogodowych. Jeśli będziemy dokarmiać ptaki rozsądnie to zrobimy coś wartościowego a przy okazji poznamy zwyczaje i piękno tych zwierząt.
Ważne elementy dokarmiania ptaków
Ciągłość
Gdy zdecydujemy się podrzucać ptakom pokarm, musimy robić to regularnie. Ptak szybko utożsamia konkretne miejsce ze źródłem pokarmu. Poświęca czas i energię na dotarcie na miejsce w którym może okazać się, że nie znajduje pożywienia. W ten sposób stracił część sił, które mógł wykorzystać na poszukiwanie go gdzie indziej. Taka sytuacja jest nieodpowiedzialna i osłabia ptaki, które i tak są mocno obciążone warunkami atmosferycznymi.
Jeśli postanawiamy o dokarmianiu, należy je kontynuować aż do początku wiosny.
Dobór karmy
Popularne karmienie ptaków chlebem nie jest specjalnie korzystne dla nich. Tym gorzej, gdy chleb jest spleśniały. Zepsute jedzenie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ptaków, ponieważ wywołuje u nich choroby lub nawet śmierć. Dobrze jest dokarmiać ptaki odpowiednim pożywieniem dla danego gatunku. Uniwersalne natomiast są ziarna, orzechy, słonina lub chleb, jednakże jako uzupełnienie a nie podstawa żywienia.