Stylowo, tanio i ekologicznie – zakupy w second handach

Moda na ubrania z drugiej ręki. Jednych zachwyca, innych nie przekonuje. A czy może być ekologiczna?Im dłużej korzystamy z danej rzeczy, tym później kupujemy nową. Im rzadziej kupujemy nowe rzeczy, tym kupimy ich mniej i mniej obciążamy środowisko.

Osiąganiu takiego efektu w przypadku odzieży sprzyjają second hand’y, gdzie można kupić ubrania używane. Ich zwolenników jest zapewne tyle samo co przeciwników, jednak tutaj przeanalizujemy sprawę pod kątem wpływu na środowisko.

W dobie dużej chemizacji wszystkiego co wokół nas szacuje się, że szkodliwe substancje chemiczne w nowych ubraniach usuwane są dopiero po ok. 10-15 praniach. Kupując ubrania z drugiej ręki wiemy, że już co najmniej kilka razy zostały wyprane, więc prawdopodobnie mniej czasu poświęcimy na pozbycie się chemikaliów.

Jeśli odpowiednio się postaramy to ubrania wyłowione w lumpeksach nie będą wcale gorsze jakościowo od tych, które można byłoby kupić w popularnych galeriach handlowych. Istnieje nawet spora szansa, że jakość będzie ta sama, a cena wielokrotnie niższa. No i znacząco zmniejszamy szansę, że za kilka dni spotkamy na imprezie koleżankę w dokładnie takiej samej bluzce.

Mniej marnotrawstwa, mniej potencjalnych odpadów, przedłużona żywotność rzeczy i oszczędność pieniędzy – może warto podjąć próbę?

Być może second hand obudzi w nas instynkt łowcy i nadawanie rzeczom drugiego życia stanie się naszą pasją.

Może Ci się również spodoba