Jak być eko? Porady dla początkujących

Jak być eko Porady dla początkujących
Jak być eko Porady dla początkujących

Zmienienie swoich nawyków nie jest takie łatwe. Wszędzie słyszymy o tym, jak bardzo ważne jest to, aby być eko. Powtarza się, że dzięki temu pomożemy planecie. Jednak my wolimy robić coś dla siebie niż dla innych. Dlatego zmieńmy nawyki w taki sposób, by przede wszystkim pomóc sobie, lecz przy okazji, by zyskała na tym planeta Ziemia.

Bądź eko!

Nie ma chyba co za dużo się nad tym zastanawiać, jak to jest być eko. Po prostu trzeba spróbować samemu. Zmieńmy swoje życie na lepsze już teraz. Może jeszcze nie jesteś tego świadom, ale jeśli zmienisz kilka rzeczy w swojej codzienności, to twoje życie stanie się lepsze i będziesz również o wiele lepiej się czuć.

Jak żyć ekologicznie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka trudna. Na początek możesz poznać poniższe porady ekologiczne i się do nich zastosować.

  1. Nie marnuj żywności. Mamy tendencję do tego, by do przygotowywania potraw marnować sporą ilość żywności, którą potem wyrzucamy. Zamiast wyrzucać na przykład przygotowane i zimne ziemniaki, bo już ich nie zjemy, to zróbmy z nich na przykład następnego dnia smażone ziemniaki. Już mamy jakiś element obiadu na następny dzień. Nawet obierki ziemniaków są smaczne, jeśli dobrze je przygotujemy.
  2. Segreguj śmieci. W ten sposób ułatwisz pracę osobom, które muszą te śmieci segregować. Będziesz mógł także zauważyć, co by jeszcze można raz wykorzystać, no i zaoszczędzisz. A jak da się zaoszczędzić na segregacji? Opłaty pobierane za wywóz śmieci są tańsze, jeśli je segregujemy, więc w skali roku zbierze się trochę oszczędności.
  3. Prysznic zamiast kąpieli. Jeśli masz taką możliwość i masz w domu prysznic, to staraj się brać go i zastępować nim kąpiel. Kąpiel możesz stosować w ramach relaksu i nagrody, na przykład raz w miesiącu. Biorąc prysznic, oszczędzasz naprawdę ogromne ilości wody, której na naszej planecie jest coraz mniej. Jeśli to nie jest dla ciebie zachętą, to na pewno będzie nią, gdy przyjdzie do ciebie następny rachunek za wodę i zobaczysz tę piękną różnicę i oszczędności.
  4. Stare ubrania jako ścierki. Nie marnuj ubrań, które myślisz, że są już zużyte. Jeśli czegoś nie nosisz albo trwale się zabrudziło i wygląda brzydko, to potnij to w taki sposób, aby wyszło z tego kilka ścierek. Będziesz mógł je używać do praktycznie wszystkiego i zaoszczędzić na kupnie nowych. Jeśli jesteś naprawdę bardzo kreatywny, to możesz również przerabiać stare ubrania na nowe. Sięgnij po inspiracje do Internetu.
  5. Oszczędzaj prąd. Nawet jeśli myślisz, że wszystkie niepotrzebne ci w danej chwili urządzenia w twoim domu są wyłączone, to możesz się mylić. Wiele urządzeń ma tryb czuwania, który cały czas pobiera energię, nawet jeśli z niego nie korzystamy. To może być twój kolejny sposób na to, jak oszczędzić zarówno energię i pomóc planecie, jak i również jak zaoszczędzić nieco pieniędzy.
  6. Torby na zakupy wielokrotnego użytku. Są one zazwyczaj bardzo wytrzymałe, a teraz, nawet jeśli kupisz taką torbę z recyklingu, to przekonasz się, że są bardzo stylowe. Nie są one ogromnych rozmiarów, dlatego zawsze przy sobie możesz nosić taką torbę i nie będzie ci to w niczym przeszkadzać. Niektórzy z nas pewnie nawet nie są świadomi tego, ile czasu taka dotychczas używana przez nas jednorazówka może w ziemi się rozkładać.

Choć było to zaledwie kilka sposobów, to dla osoby, która jeszcze nigdy nie była eko, jest to bardzo doby początek, aby pomóc zarówno sobie, jak i planecie. Jeśli zaczniesz to wszystko robić, stanie się to twoim nawykiem i dzięki temu poczujesz się naprawdę o wiele lepiej. Dzięki zaoszczędzonym pieniądzom może spełnisz jakieś swoje małe marzenie.

Może Ci się również spodoba