Pieszo do szkoły

Teraz, gdy warunki atmosferyczne powoli zaczynają sprzyjać spacerom, można zacząć zastanawiać się nad tym, aby zrezygnować czasem z ciepłego i wygodnego samochodu na rzecz codziennych spacerów. Potrzeba ruchu jest bardzo ważna dla każdego, a zamiłowanie do aktywnego poruszania się dobrze jest zacząć wyrabiać jak najwcześniej.

Skoro i tak w tygodniu nasze dzieci chodzą do szkoły, można ten czas wykorzystać.
Świetny pomysł na to został wdrożony w Gdańsku, przez Mimosa Civitas Plus we współpracy z Referatem Mobilności Aktywnej Urzędu Miasta. Projekt nazywa się „Pieszy autobus” i posiada bardzo prostą formułę. Promuje piesze docieranie do szkoły przez małe grupki dzieci, które mieszkają w sąsiedztwie. Oczywiście wszystko pod opieką osoby dorosłej. Dzięki temu dzieci mają ruch, rodzice nie tracą cennych minut rano na nadrobienie trasy, ruch kołowy przy szkole się zmniejsza co sprawia, że zmniejsza się też niebezpieczeństwo w okolicach szkoły.

Inicjatywa powstała na wzór innych europejskich miast, jak Sztokholm czy Treviso.
„Pieszy autobus” jest prosty w zrealizowaniu i nie wymaga środków finansowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, oprócz wyżej wymienionych korzyści, dzieci uczą się również zasad poruszania się w ruchu drogowym.
Zamiast „pieszego autobusu” można na tej samej zasadzie wdrożyć „rowerowy autobus”.

Akcja wdrożona w Gdańsku cieszy się coraz większą popularnością.

Może Ci się również spodoba