Carpooling, czyli wspólna jazda na wycieczkę lub do pracy

Carpooling jest nowoczesną formą tzw. autostopu. Idea polega na tym, że właściciel samochodu oferuje podwiezienie kogoś w zamian za częściowy udział w kosztach przejazdu. Dzięki temu samochody nie jeżdżą niemal puste.

W Polsce idea podwożenia się jest coraz popularniejsza. Istnieją różne serwisy internetowe gdzie można znaleźć ogłoszenia o wolnych miejscach w samochodzie na dany dzień i daną trasę.

Pomysł można wykorzystać na wiele sposobów. Przemieszczając się raz na jakiś czas z jednego końca kraju na drugi, jak i jeżdżąc codziennie do pracy. Jeśli każdego dnia ktoś z naszej okolicy używa swojego samochodu do dojechania w to samo miejsce co my, to można się przecież z nim zabrać lub zaoferować zmienianie się co tydzień. Koszty dojazdu się zmniejszą, a przy okazji rozwiniemy swoje społeczne kontakty.
Czasami takie przejazdy bywają tańsze niż przejazd komunikacją miejską, pociągiem czy autobusem. Oraz zyskujemy spokój, że transport nam nie ucieknie i oszczędzamy czas.

Jeśli sami chcemy złożyć ofertę aby ktoś towarzyszył nam w podróży, możemy zaznaczyć czy chcemy jechać z osobą palącą czy nie i na jakim poziomie finansowym życzymy sobie udziału w kosztach. Oczywiście istnieje ryzyko związane z bezpieczeństwem, ale serwisy wymagają często przynajmniej minimalnej weryfikacji kierowcy, m.in. przez podanie numeru telefonu oraz adresu mailowego.

Więcej osób w jednym samochodzie oznacza mniej aut na ulicach dużych miast, co za tym idzie również czystsze powietrze, no i mniej nerwów podczas stania w korkach.

Może Ci się również spodoba