Szampony dla psów i kotów – higiena czworonogów

Szampony dla psów i kotów
Szampony dla psów i kotów

Zdecydowana większość naszego społeczeństwa ma w swoim domu co najmniej jednego czworonożnego przyjaciela – kota bądź psa. Są małe, duże, z krótkim owłosieniem, długim ale też takie bez sierści. Decydując się na stworzenie kochającego domu dla naszego pupila należy pamiętać, że to nie tylko przyjemności ale również obowiązki. Zarówno o kota jak i o psa należy dbać oraz odpowiednio pielęgnować. Każdy zwierzak wymaga utrzymania odpowiedniej higieny. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest kąpiel. Jej częstotliwość i wykonanie zależy od rasy naszego czworonoga ale również od tego czy wychodzi na dwór, czy mieszka tylko w domu oraz czy ma kontakt z innymi zwierzętami.

Na rynku są dostępne szampony dla kotów oraz szampony dla psów, ale na jaki najlepiej się zdecydować?

Szampony dla kotów

Jak pewnie wszystkim wiadomo koty nie przepadają za kąpielami (chociaż przy każdej regule tak i tu, zdarzają się wyjątki) ale również nie ma konieczności kąpania naszego mruczka jeżeli na przykład żyje tylko w domu i nie ma kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Jeśli nasz kot jest w pełni zdrowy, nie ma problemów skórnych czy też pcheł, kąpiele możemy zastąpić np. wyczesywaniem bądź też użycie suchego szamponu. Ta zasada nie obowiązuje tylko przy kotach typu Sfinks, które należy kąpać.
Jeżeli natomiast pojawią się wskazania do kąpieli, szampon dla kota należy odpowiednio dobrać. Bezwzględnie nie wolno kąpać kota w ludzkim szamponie! Skład i Ph ludzkiego szamponu może działać drażniąco na skórę kota. W sklepach zoologicznych dostępne są szampony owadobójcze, lecznicze czy przeciwłupieżowe. Wybór jest ogromny.
Dla właścicieli zarówno kotów i psów, które żyją razem w domu częstym problemem jest czy muszą kupować oddzielne szampony dla kotów i psów czy też mogą kupić jeden uniwersalny. Odpowiedź nie jest jednoznaczna ponieważ wszystko zależy od tego czy nasze zwierzaki są zdrowe i użycie szamponu służy tylko do utrzymania higieny (raz na dłuższy czas) czy też są specjalne wskazania lecznicze.
Jeżeli nasz kotek musi być kąpany w szamponie przeciwłupieżowym a już nasz pies tego nie wymaga musimy kupić dwa oddzielne produkty. Natomiast gdy zarówno nasz kotek jak i pies nie wymagają specjalnych produktów nie ma żadnych przeciwwskazań by użyć tego samego szamponu!

Szampony dla psów

W tym przypadku zasady są podobne jak u kotów. Większość psów nie wymaga częstych i specjalnych zabiegów higienicznych. Podstawowe pytanie brzmi czy pies mieszka w domu/mieszkaniu czy też żyje tylko na podwórku w budzie. Psy, które nie mają wstępu do domu nie wymagają kąpieli, chyba że nie są w stanie same poradzić sobie z zabrudzeniem. Jeżeli jednak pies mieszka w domu, wychodzi na zewnątrz, ma kontakt z równymi zanieczyszczeniami, deszczem lub błotem, wymaga kąpieli znacznie częściej. Jest to ważne zarówno dla naszego jak i komfortu psa. Szampony dla psów tak jak dla kotów powinny być dopasowane do ich potrzeb. Przy wyborze szamponu zastanówmy się pies czy nie wymaga specjalnej pielęgnacji, czy jego skóra jest nie jest przesuszona czy złapał pchły lub też czy ma łupieżu. Dla każdej z tych przypadłości są odpowiednie kosmetyki. Żadnego z naszych pupili nie można kąpać w ludzkich kosmetykach!

Podsumowując, jeżeli mamy w domu zdrowego zarówno kota i psa, nie ma problemu by umyć je jednym szamponem. Bądź gdy nasz pies „przyniósł” do domu pchły to zapobiegawczo możemy również wykąpać tym samych specjalnym szamponem kota. Oczywiście skład takiego szamponu powinien być naturalny, bez żadnych zbędnych kompozycji zapachowych czy barwników, które mogą działać drażniąco na skórę naszych milusińskich.

Może Ci się również spodoba