Materace i klatki dla psów. Na co zwracać uwagę?

Materace i klatki dla psów
Materace i klatki dla psów

Kochamy psy i chcielibyśmy spędzać z nimi całą dobę. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a nasi ulubieńcy, podczas naszej nieobecności, potrafią sporo nabroić. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji – oczywiście poza edukacją czworonoga – są klatki dla psów. Wielu świeżo upieczonych opiekunów może pomyśleć, że trzymanie psa w klatce krzywdzi naszego pupila.

Jest to jednak mit. Ograniczona przestrzeń klatki dla psów daje naszemu zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa i pozwala mu się wyciszyć. Jest dla niego „jego własnym miejscem” i oazą, w której może czuć się bezpiecznie i jak u siebie. Niektóre psy nie mają problemu z wyciszeniem się w przestrzeni mieszkania, domu, ale bywają też takie, dla których jest to bardzo trudne. Właśnie dla nich klatka dla psa jest zbawiennym rozwiązaniem.

Jaką klatkę wybrać?

Odpowiedź jest prosta – wybierz klatkę dopasowaną do rozmiaru swojego psa. Nie powinna być zbyt duża, gdyż pies nie poczuje się w niej wtedy bezpiecznie, ale nie może być też za mała, bo będzie powodować dyskomfort i niewygodę. O klatce dla psów myślmy jak o domowym odpowiedniku nory, bezpiecznego, niezbyt obszernego azylu, w którym nasz pies może ukryć się, gdy chce odpocząć od świata.

Jak wprowadzić klatkę w świat zwierzaka?

Zapoznanie i zaproszenie psa do nowo kupionego kojca, to proces, który musi potrwać kilka dni. Nie śpieszmy się i postępujmy powoli, aby nie zrazić psiaka do nowego przedmiotu. Co po kolei powinniśmy zrobić?

  • Najpierw ustawiamy klatkę w miejscu, w którym nasz pies często przebywa
  • Pamiętajmy, aby stała przy ścianie – tak aby nie można było zajść jej od tyłu
  • Przykryjmy klatkę kocem, pozostawiając widoczną tylko ścianę z wejściem
  • Do środka włóżmy posłanie, na którym najczęściej śpi nasz pies.
  • Niech przez kilka dni klatka stoi otwarta. Po takim czasie można zacząć zostawiać w niej smakołyki i delikatnie zachęcać psa do bliższego zapoznania się z klatką.
  • Ważne: Zabezpieczmy drzwiczki klatki, tak, aby nie mogły się przypadkowo zamknąć!
  • Gdy pies zaakceptuje już klatkę jako swoje bezpieczne schronienie, możemy zacząć ćwiczyć zamykanie drzwiczek – ćwiczyć trzeba regularnie, pozostawiając psu w klatce różne smakołyki.
  • Sprawmy, by klatka dla psa kojarzyła się naszemu ulubieńcowi z najprzyjemniejszym miejscem w całym domu!

Materace dla psów: czym kierować się w wyborze?

Czym powinniśmy się kierować wybierając materac dla naszego psa? Materace dla psów dostępne w ofercie sklepów mogą przyprawić o zawrót głowy wachlarzem wyboru rozmiarów, kolorów i materiałów. Nie zapominajmy jednak o tym, co najważniejsze – komforcie naszego ukochanego zwierzaka. Mimo że my sami lubimy często spać w dużych łóżkach, gdzie możemy przyjąć każdą możliwą pozycję, a czasem po prostu „się rozwalić”, to nasz psiak wcale nie podziela tych ciągot. Materace dla psów powinny być dopasowane do wielkości zwierzęcia, gdyż ograniczona przestrzeń – tak samo jak w przypadku klatek dla psów – pozwala naszemu podopiecznemu poczuć się bezpiecznie. Najprostszym sposobem, by określić rozmiar materaca jest po prostu zmierzenie długości naszego psa. Mierzymy od czubka nosa do podstawy ogona. Do uzyskanej miary dodajemy ok. 20 centymetrów zapasu – uzbrojeni w ten wynik wiemy już jakiego materaca szukać. Jeżeli kupujemy materac dla szczenięcia lepiej zdecydować się na mniejszy, dopasowany dla niego rozmiar, niż kupować od razu materac, który będzie za jakiś czas odpowiedni dla dorosłego osobnika. Wynika to właśnie z wspomnianego uczucia bezpieczeństwa, jakie pies odczuwa na mniejszej, ale własnej przestrzeni.

Może Ci się również spodoba