Karmy dla psów i szczeniąt. Jaką wybrać?
Na rynku istnieje wiele rodzajów karm dla psich towarzyszy. Ich podstawowy podział dotyczy wieku czworonoga. Pokarm dla szczeniąt różni się od pożywienia dedykowanego dorosłym osobnikom przede wszystkim:
- zawartością białka,
- wartością energetyczną,
- proporcją najbardziej potrzebnych witamin i składników mineralnych.
Psia mama karmi młode około 5-8 tygodni. Po tym czasie mleko matki przestaje być jedynym pokarmem szczeniaka i jest odpowiedni czas na dobranie wysokiej jakości karmy dla szczeniąt. Zbilansowana dieta młodych czworonogów jest pewnego rodzaju inwestycją w przyszłość naszego zwierzaka. Umożliwia ona zdrowy rozwój i odpowiedni wzrost. U psów w fazie wzmożonego wzrostu zapotrzebowanie na białko jest wyższe nawet o 8% od zalecanej ilości białka w pożywieniu podawanym dorosłym osobnikom. Przy wyborze karmy należy także zwrócić szczególną uwagę na rasę zwierzęcia. Zaleca się, aby szczeniętom większych ras dostarczać mniejszą ilość kalorii w celu uniknięcia zbyt szybkiego wzrostu masy mięśniowej. Równie ważna jest ilość posiłków, które zjada szczenię w ciągu doby. W zależności od etapu rozwoju psa powinny być to:
- 4 do 5 posiłków do ok. 10 tygodnia życia,
- 3 posiłki do ok. 6 miesiąca życia,
- po 6 miesiącu żywienie należy utrzymywać na poziomie 2 posiłków na dobę.
Jakość karmy dla szczeniąt należy określić po składzie znajdującym się na opakowaniu, nie zważając na slogany reklamowe, które nie zawsze są gwarancją najlepszego wyboru.
Przejście na karmę dla dorosłych psów- kiedy i w jaki sposób to zrobić?
Dorosłość u psów ma trzy wymiary- osiągnięcie odpowiedniego rozmiaru, dojrzałość płciowa i behawioralna. Koniec fazy wzrostu u psa oznacza, że masa którą osiągnął powinna pozostawać stała. Jest to bardzo ważne, ponieważ rozwój nadwagi u czworonogów może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. W tym okresie, kiedy pies przestaje rosnąć należy dostosować karmienie do jego potrzeb i nie dawać się kusić na „głodne” oczy. Dojrzałość płciowa i behawioralna nie zawsze idą ze sobą w parze. Określa się, że suki osiągają dojrzałość płciową w wieku od 6 do 15 miesięcy, natomiast samce po 10 miesiącu życia. Dojrzałość w wymiarze behawioralnym określa się głównie po obserwacji zachowania psa i ewolucji jego reakcji czy sposobu spędzania czasu. Te czynniki także mogą wpłynąć na potrzeby związane z jedzeniem.
Zmiana nawyków żywieniowych u naszych pupili musi być przemyślana i przede wszystkim wprowadzana w życie etapami. Nagłe zmienianie pokarmu może skutkować:
– zaburzeniami trawiennymi,
– dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi,
– odrzuceniem karmy.
Najlepszym sposobem na zmianę karmy dla psów jest stopniowe mieszanie go z dotychczasową karmą. Proporcje nowej karmy należy zwiększać powoli. Cały proces powinien trwać około 7 dni.
Karma sucha czy mokra?
Kolejny podział dotyczy rodzaju karmy dla psów pod względem jej formy i konsystencji.
Suche pokarmy mają o wiele mniejszą zawartość wody, ale ich kaloryczność jest wyższa niż w przypadku mokrej karmy. Oznacza to, że decydując się na żywienie psa jedynie mokrymi produktami musimy zwiększyć ilość posiłków. Dzięki niższej zawartości kalorii karma mokre będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy nasz czworonożny przyjaciel jest łakomczuchem. Łatwiej będzie nam zaspokoić jego potrzebę posiłku i jednocześnie kontrolować wagę psiaka. Natomiast jeśli nasz pies jest bardzo aktywny fizycznie dużo lepszym rozwiązaniem będzie suchy posiłek. Mniejsza objętość i wyższa kaloryczność pozwoli psiakowi na zabawę czy długie spacery. O doborze karmy może także zdecydować stan zdrowia zwierzaka. Jeśli pies ma dolegliwości związanie z chorobami jamy ustnej lub dziąseł suche produkty ze względu na ich twardość mogą powodować ból podczas jedzenia przez co zwierzę może nie dojadać lub nawet całkowicie przestać jeść. W takiej sytuacji należy zmienić karmę na mokrą lub taką, która będzie łatwiejsza do pogryzienia, czyli np. karmę o mniejszych granulkach.