Grzałka do akwarium w kształcie kuli

Grzałka do akwarium w kształcie kuli
Grzałka do akwarium w kształcie kuli

W kulistym akwarium, bez względu na litraż nie należy trzymać ryb. Kąt załamania światła w kuli powoduje choroby błędnika i oczu, zaś przez brak zakamarków rybka nie ma gdzie się schować i jest permanentnie zestresowana, co także skraca jej żywot. W akwarium kula całkiem dobrze będą się drobne krewetki. Kula dla nich powinna mieć co najmniej 25 litrów. Nie zapomnijmy o filtrze i grzałce.

Filtracja

Z pewnością nie zamontujemy standardowego wewnętrznego filtra gąbkowego przyssawką, gdyż nie ma możliwości montażu a i przepływ wody będzie zakłócony. W przypadku kuli należy rozważyć filtr podżwirowy lub filtr zewnętrzny.

Temperatura

Jako istoty stałocieplne powinnyśmy wiedzieć, że temperatura w akwarium jest ważnym czynnikiem wpływającym na komfort i dobre samopoczucie zwierząt. W przeciwieństwie do ludzi i innych ssaków krewetki nie wytwarzają własnego ciepła. Karmienie, hodowla i ogólny ruch zwierząt zależą od temperatury w zbiorniku, dlatego potrzebują grzałki aby być szczęśliwym i pozostać przy życiu.

Zimniejsza woda

Gdy krewetki trzymane są w chłodniejszej wodzie – tj. 21 stopni i mniej – zaobserwowano, że zaczęły wolniej się rozwijać. W zależności od gatunku krewetek i tego, jak niska jest rzeczywista temperatura zbiornika, hodowlę można w ten sposób spowolnić.

Są jeszcze inne korzyści z utrzymywania zbiornika z krewetkami w niższej temperaturze. Przede wszystkim to mniejsze ryzyko zakażenia bakteryjnego – zaobserwowano spadek infekcji bakteryjnych, gdy krewetki są trzymane w akwarium z temp. poniżej 22 stopni.

Cieplejsza woda

Utrzymanie krewetek w cieplejszej wodzie tzn. 22 stopnie i powyżej znacznie zwiększy tempo wzrostu. Graniczną temperaturą wzrostu jest 25 stopni. Powyżej tej temperatury tempo wzrostu się nie zmienia ale utrzymywanie krewetek prowadzi do wielu ich problemów zdrowotnych. Krewetki nie mogą się dostosować do procesu linienia tak szybko, jak to konieczne co może powodować zniekształcenia fizyczne i śmierć. Przy cieplejszej wodzie wzrasta również ryzyko innych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje bakteryjne i zwiększona produkcja szkodników akwariowych.

Reasumując, jeśli temperatura w pomieszczeniu jest stale poniżej 20 stopni i chcesz ją po prostu podnieść do 21 lub 23 stopni musisz użyć grzałki, ale jeśli temperatura waha się między 23 a 25 stopni, nie ma takiej potrzeby. Krewetki naprawdę wolą chłodniejszą wodę.

Wybór grzałki do akwarium w kształcie kuli

Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje grzałek do akwarium kula, jednak znalezienie najlepszej może wydawać się trudnym zadaniem.
Wśród grzałek mamy dwie opcje do rozważenia – zainstalowanie grzałki wewnętrznej lub zewnętrznej. W pierwszym przypadku ze względu na ograniczone wymiary mamy niewielki wybór grzałki do akwarium. Kule należy zmierzyć na wysokości ok 4-5 cm od dolnej części – grzałka będzie się znajdować w pozycji poziomej na piasku. Standardowo taka grzałka, nie powinna być dłuższa niż 20 cm. W ostatnim czasie na rynku jest coraz więcej modeli o długości 15-20 cm. Grzałka wewnętrzna nie jest to zbyt estetycznym rozwiązaniem i zajmuje cenne miejsce w akwarium. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór grzałki zewnętrznej do akwarium. Jeśli się na nią zdecydujemy musimy posiadać także filtr zewnętrzny, gdyż grzałka montowana jest na wężu wylotowym, lub dolotowym (zgodnie z kierunkiem przepływu wody umieszczonym na obudowie grzałki). Cena takiej grzałki jest nieco wyższa od zewnętrznej, musimy liczyć się z wydatkiem co najmniej 90 zł.
Moc grzałki do akwarium kula nie przekraczającego 30 litrów to 25 Wat, 30-45 litrów 50 Wat. Większe pojemności kuli nie są obecnie dostępne na rynku.

Podsumowanie

Temperatura nie powinna być czymś, co sprawia, że ​​nie śpisz w nocy martwiąc się o swoje cenne krewetki, jednak powinieneś być tego świadomy i mieć podstawową wiedzę o tym, jak wpływa na krewetki.

Może Ci się również spodoba