Czym dokarmiać ptaki zimą?

Czym dokarmiać ptaki zimą

Ptaki są nie tylko piękne i interesujące dla człowieka od tysięcy lat, ale również bardzo przydatne, redukując ilość szkodliwych owadów w naszych ogrodach. Dlatego tak ważne jest, aby pomóc im przetrwać trudne dla nich zimy, kiedy problemem jest dla nich znalezienie pokarmu. Warto jednak wiedzieć, czym można je dokarmiać, aby nie zaszkodzić ich zdrowiu. Sprawdź, jakie pyszności warto zostawiać skrzydlatym przyjaciołom.

Jaki pokarm będzie odpowiedni?

Pokarm przede wszystkim nie może szkodzić, zalegać na żołądku bądź po prostu pusto je go wypełniać. Na szczęście nie są one bardzo wybredne, co sprawia, że jest czym dokarmiać ptaki.

Do najbardziej wartościowych przekąsek należeć będą:

  • ziarna zbóż, a w tym pszenicy, jęczmienia i owsu,
  • niełuskane ziarna słonecznika, nasiona dyni i kukurydzy,
  • owoce świeże, jak i suszone, które jednak mogą wymagać namoczenia,
  • orzechy różnego rodzaju, ale tylko naturalne, nieprzetworzone,
  • słonina surowa i niesolona,
  • gotowane kasze i ryż.

Jak widać, istnieje tutaj pewien trend co do tego, czym dokarmiać ptaki zimą. Będą to głównie naturalne, jak najmniej przetworzone produkty, do których żołądki ptaków są ewolucyjnie przystosowane.

Czego całkowicie unikać przy dokarmianiu?

Warto wiedzieć, że są produkty, których musimy całkowicie unikać, gdyż bardzo szkodzą naszym latającym towarzyszom. Jednym z największych mitów, który jest dalej kultywowany, jest ten, który mówi o dokarmianiu ptaków chlebem. Jest to dla nich bardzo niekorzystne, gdyż pokarm ten pęcznieje w ich żołądkach, dając uczucie pełności, a jednocześnie nie przekazując wartościowych składników odżywczych.

Chleb zawiera w sobie również substancję, która jest dla ptaków bardzo szkodliwa, a mianowicie sól kuchenną. Prowadzi ona do odwodnienia ich organizmów, a jest to szczególnie niebezpieczne zimą, gdzie mają niewystarczający i trudny dostęp do wody. Warto o tym pamiętać również przy gotowaniu pokarmów dla ptaków – wszystkie kasze i ryże musimy przygotowywać w nieosolonej wodzie.

Co jedzą poszczególne gatunki ptaków?

Nie każde ptaki jedzą to samo, choć głodne osobniki na pewno nie pogardzą żadnym dobrym dla nich pokarmem. Warto przyjrzeć się, co jest ulubioną przekąską różnych gatunków.

Ptaki drobne, a w tym wróble, mazurki, sikory, kowaliki i dzwońce, uwielbiają drobne nasiona słonecznika, konopi i prosa. Nie pogardzą również owsem, jak i płatkami owsianymi, choć te ostatnie muszą być jak najmniej przetworzone.

Większe ptaki, takie jak kawki i gołębie, z chęcią zjedzą większe nasiona i kasze. Jeśli chodzi o wodne ptaki, warto tutaj postawić na ziarna zbóż, ale też drobno pokrojone gotowane warzywa i świeże owoce.

I jak zawsze, należy pamiętać o jak najmniejszym stopniu przetworzenia, aby nie zaszkodzić delikatnym żołądkom ptaków.

Czy dokarmianie ptaków zimą jest konieczne?

Istnieją podzielone zdania na ten temat. Wiele osób sądzi, że skoro ptak nie potrafi sobie znaleźć pożywienia, powinien, zgodnie z teorią Darwina, nie przeżyć. Jakkolwiek mogłoby mieć to pokrycie z rzeczywistością w ich naturalnym środowisku, tak w czasach ostrej industrializacji, człowiek bardzo utrudnił ptakom dostęp do pożywienia i wody. W takim wypadku wręcz naszym zobowiązaniem jest pomoc, której bez nas by nie potrzebowały.

Warto też wiedzieć, że karmnik zimowy, który umieścimy w ogrodzie, sprawi, że ptaki będą wracać do niego nawet wiosną i latem. Wiąże się to nie tylko z pięknym śpiewem, ale jednocześnie z usuwaniem przez nie szkodników, gąsienic i larw owadów. Pomagając ptakom, pomagamy również sobie w dłuższym rozrachunku.

Może Ci się również spodoba