Pielęgnacja obuwia domowymi sposobami

Buty to bardzo ważny dodatek do naszej garderoby, ważny element całego stroju a przede wszystkim ochrona dla stóp. Już przy samym wyborze obuwia powinniśmy wybierać modele wygodne, przepuszczające powietrze, najlepiej ze skór naturalnych. Inwestycja w porządne i droższe buty, z pewnością się zwróci, a dobrze pielęgnowane buty będą dłużej nam służyć. Nie zaleca się używania jednej pary każdego dnia, gwarantuje to szybsze zużycie butów oraz nie sprzyja ich kondycji, buty też czasami muszą odpocząć 😉

Kiedy nie nosimy butów powinniśmy wkładać do nich prawidła, aby się nie odkształcały. Jeżeli nie mamy prawideł, z powodzeniem możemy zastąpić je pończochą wypchaną gazetą.

Po zdjęciu butów powinniśmy od razu usunąć kurz i błoto. Jeśli brud zaschnie będzie nam trudniej doczyścić buty. Przemoczone obuwie należy suszyć na boku, z daleka od źródeł ciepła. Skórzane buty po wyschnięciu nacieramy wazeliną lub surowym przekrojonym na pół ziemniakiem. Następnie Buty należy wypastować i wypolerować. Czasem zdarza się nam zapomnieć o przemokniętych butach, jeśli stwardnieją możemy poratować się naftą. Nacieramy buty naftą i dokładnie pastujemy i polerujemy. Wcieranie olejku rycynowego w skórzane buty zapobiegnie pękaniu skóry.

Obuwie z długą cholewką typu botki czy kozaki, nigdy nie powinny być przechowywane z leżącą cholewką. To sprzyja odgnieceniom i pękaniu w okolicy kostki. Dlatego tego typu buty najlepiej zawieszać na tasiemkę lub klamerki (na przykład takie jak na skarpetki). Cholewki kozaków mają tendencję do marszczenia się w trakcie noszenia, dlatego po zdjęciu, dobrze jest włożyć w but karton po soku lub butelkę, to pomoże rozprostować materiał.

Obuwie z jasnej skóry dobrze czyści się szmatką nasączoną mlekiem. Na plamy pomoże smarowanie białą wazeliną. Ciemną skórę należy czyścić pastą w tym samym kolorze a plamy i przebarwienia dobrze usuwa denaturat. Końcowym elementem jest zawsze pastowanie i polerowanie obuwia. Na skórę dobrze wpływa od czasu do czasu natarcie skórką z pomarańczy lub cytryny.

Buty zamszowe należy myć szmatką, roztworem wody z mydłem, a spłukiwać zimną wodą przy użyciu szczoteczki. Po wyschnięciu należy wyczesać je szczoteczką.
Wyczyszczone buty powinno się impregnować. Na rynku dostępne jest mnóstwo środków ku temu, ale można też impregnować obuwie mieszanką parafiny z naftą, nacierając skórę, zszycia i podeszwy.

Należy pamiętać, że buty są ważnym elementem, nie tylko jeśli chodzi o wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie naszych stóp, dlatego powinny być wygodne i nieuwierające. Jeśli chodzi o walory estetyczne to czyste, zadbane i wypielęgnowane są niezbędnym elementem dobrego wyglądu. Dlatego, aby wyglądały dobrze i służyły nam przez długi czas trzeba regularnie je czyścić i pielęgnować.

Może Ci się również spodoba