Paliwo stałe do ogrzewania domu – jak wybrać ekologicznie?
W dzisiejszych czasach bardzo silnie podkreśla się znaczenie ekologii. Wszystkie nowe rozwiązania technologiczne konstruowane są w sposób jak najbardziej oszczędny i ekologiczny. Również nowoczesne kotły na paliwo stałe są co raz bardziej przyjazne środowisku i oszczędne, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynków.
Klasy kotłów na paliwo stałe
Nowoczesne kotły muszą spełniać wymagania określone w Polskiej Normie oraz być podporządkowane do określonej klasy. Klasa najwyższa, czyli najbardziej ekologiczna, to klasa 5. Piece z tej klasy charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną oraz niską emisją pyłów i tlenku węgla do atmosfery. Klasy kotłów potwierdzane są na podstawie badań przez jednostki badawcze. Po takim badania piec otrzymuje odpowiedni certyfikat, określający jego klasę.
Kotły na pellet drzewny
Pellet powstaje z odpadków drzewnych. Aby prawidłowo się spalał, musi być całkowicie suchy, dlatego duże znaczenie ma jego odpowiednie przechowywanie. Dostępne są piece na pellet w dwóch rodzajach: z zbiornikiem na paliwo obok urządzenia, lub ze zbiornikiem oddalonym od urządzenia. W przypadku, gdy zbiornik jest w jakieś odległości, potrzebny jest podajnik, dostarczający paliwo do pieca. Może on być w formie podajnika ślimakowego lub pompy wytwarzającej ciśnienie. Zaletą kotłów na pellet jest ich bezobsługowość. Piece mogą pracować 3-7 dni bez konieczności napełniania zbiornika materiałem. Dodatkową zaletą jest mała ilość powstałego popiołu, czyszczenie popielnika raz w miesiącu w zupełności wystarczy. Po zastosowaniu odpowiedniego pelletu, mogą one uzyskać sprawność do nawet 90%.
Kotły zgazowujące drewno
W piecach zgazowujących drewno można spalać kawałki drewna o każdej wielkości, najczęściej jednak wykorzystuje się drewno w polanach. W trakcie pracy tych kotłów wyróżnia się 3 etapy:
- suszenie i zgazowanie drewna,
- spalanie gazu,
- dopalanie cząstek z gazu i przekazywanie ciepła.
Stosując drewno o właściwiej wilgotności i prawidłowo obsługując kocioł można uzyskać sprawność nawet do 90%. Używanie zbyt wilgotnego drewna nie tylko obniża efektywność spalania, ale także powoduje powstawanie dużej ilości sadzy, która osiada w kominie. Ponadto wydzielają się szkodliwe związki chemiczne, które są uwalniane do atmosfery.
Kotły na węgiel kamienny
Najpopularniejszym paliwem do ogrzewania domów jednorodzinnych jest węgiel kamienny. Spełnienie wymagań 5 klasy jest trudne dla pieców węglowych, ponieważ spalają one dużo więcej pyłów niż np. piece na pellet. Aby spełnić te wymagania, ich konstrukcja musi być inna niż w przypadku klasy 3 i 4. Przepływ spalin w kotle wielokrotnie zmienia kierunek. Najczęściej spotyka się kanały pionowe konwekcyjne, ale dostępne są także kotły z kanałami poziomymi. Kanały pionowe czyści się od góry, a poziome od frontu. Kotły tej klasy posiadają z automatyzowany podajnik, dzięki czemu wystarczy uzupełniać zbiornik raz na kilka dni. Kotły uzyskujące sprawność 90% muszą zawierać komin odporny na korozję (np. z wkładem ceramicznym). W takich piecach spala się głównie ekogroszek.