Akumulatory – baterie wielokrotnego użytku

Wielokrotnie zdarza się, że jesteśmy na wakacjach, w podróży, bądź w ciekawym miejscu wyciągamy aparat, celujemy w interesujący obiekt i … padły baterie. Nieliczni noszą baterie na zapas, choć sama wymiana baterii zajmuje trochę czasu, a jeśli zapasu nie mamy znalezienie sklepu z bateriami może okazać się jeszcze trudniejsze. Zwykłe baterie niestety mają krótką żywotność, tym bardziej starczają na bardzo krótko w aparatach fotograficznych, które zużywają naprawdę dużo energii.

Bardzo ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem są baterie z możliwością ładowania. Są to tak zwane akumulatorki, do których jest ładowarka. Możemy kupić je osobno, bądź w komplecie ładowarkę z bateriami. Takie baterie mają większą żywotność, a po ich rozładowaniu, umieszczamy je w ładowarce, podłączamy do prądu i po jakimś czasie baterie są w pełni naładowane. Ładowarki obsługują baterie typu AA oraz AAA oraz są też mieszane, na oba rodzaje baterii. Koszt ładowarki i akumulatorków jest oczywiście wyższy niż standardowych baterii, ale szybko się zwraca. Wybierając się w podróż lub na wakacje, możemy zabrać ładowarkę ze sobą. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a zawsze będziemy mogli naładować baterie. Również możemy zakupić większą ilość baterii i nosić je przy sobie na zapas. Taki sposób jest również bardziej ekologiczny, ponieważ nie zużywamy dużych ilości baterii.

Eneloop ładowarka

Eneloop ładowarka

SUNEN Ładowarka USB

SUNEN Ładowarka USB

Ładowarka Philips AA

Ładowarka Philips AA

Na rynku pojawiło się też świetne urządzenie a mianowicie ładowarka do zwykłych baterii. Urządzenie obsługuje oba typy baterii AA oraz AAA. Umożliwia ono wielokrotne ładowanie zwykłych baterii, aż do momentu wyczerpania chemikaliów oraz napięcia. Urządzenie ma osobne obwody ładowania dla każdej baterii, oraz kontroluje temperaturę i proces ładowania. System kontroli zmniejsza ryzyko zwarcia i uszkodzenia baterii. Stwarza to możliwość ładowania jednej baterii do 20 razy. Jest to przede wszystkim bardzo ekologiczne i oszczędne.

Zakup ładowarki jest jednorazowym większym wydatkiem, jednak z pewnością bardziej opłacalnym niż ciągłe wymienianie baterii. Ładowalne baterie możemy stosować we wszystkich typach sprzętów i mamy gwarancję, że baterie te będą działać dłużej.

Należy pamiętać o najważniejszej sprawie – zużyte baterie należy wyrzucać do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników, a nie do domowego kosza.

Może Ci się również spodoba