Wiedziałeś, że światło może zanieczyszczać?

Zanieczyszczenie światłem brzmi dość abstrakcyjnie, jednak stanowi również duże niebezpieczeństwo dla  środowiska naturalnego. Występuje głównie w krajach wysokorozwiniętych, szczególnie w dużych aglomeracjach. Latarnie uliczne, oświetlenie reklam, iluminacje obiektów architektonicznych, wszystko to powoduje wszechobecność światła bez względu na porę dnia. Utrudnia to nie tylko pracę astronomom, którzy nie mogą dostrzec świecących obiektów na niebie. Oświetlenie przez całą dobę sprawia, że nie udaje się zobaczyć naprawdę rozgwieżdżonego nieba, Dobra Mleczna staje się trudno dostrzegalna.

Zbyt dużo światła sprawia, że przyroda jest zdezorientowana. Ptaki migrujące gubią strony świata, nietoperze i pająki uciekają z miejsc oświetlonych. Zmieniają się sposoby żerowania oraz obyczaje godowe.  Ma to ogromny wpływ na łańcuch troficzny, który zostaje znacząco zaburzony. Np. niektóre nietoperze  nie zbliżą się do latarni aby pożywić się owadami krążącymi wokół niej. Ten mechanizm powoduje wypieranie poszczególnych gatunków z miast z powodu braku pożywienia.

Wpływ na człowieka

Szacuje się, że dwie trzecie ludzkości żyje w obszarach zanieczyszczonych przez światło. Otoczony zewsząd światłem człowiek również odczuwa skutki tych warunków. Począwszy od rażącego światła sąsiada w środku nocy, gdy chcemy zasnąć. Prócz tego często odczuwane są bóle głowy, stres, zmęczenie. Istotnym niebezpieczeństwem jest zmiana wydzielania melatoniny w organizmie, powodowana przez zaburzenie rytmu dnia. Udowodniono, że ma to wpływ na wywoływanie raka piersi  u kobiet i prostaty u mężczyzn.

Co można zrobić?

Problemu rozwiązać się nie da tak prosto, ponieważ oświetlenie ulic pozwala człowiekowi czuć się bezpiecznie. Można jednak zastosować techniczne rozwiązania minimalizujące skutki zanieczyszczenia światłem. Można zastosować lampy z płaskimi kloszami, które oświetlają pożądane miejsce. Ważny jest też rodzaj emitowanego światła. Dobrze jest stosować światło o ciepłym czerwonym świetle, ponieważ niebieskie jest łatwo rozpraszane.

Inne ciekawe rozwiązania

Zanieczyszczenie światłem jest o tyle łatwe do zwalczenia, że gdy pozbędziemy się źródła, problem znika natychmiastowo. Skuteczne rozwiązanie problemu stosuje się w niektórych mniejszych miastach. Niemieckie Dörentrup wyłącza latarnie o 23ciej, ale gdy po tej godzinie mieszkaniec przemieszcza się po ulicach i nie chce błądzić w ciemności, może wysłać SMSa, który rozświetli jego drogę na życzenie. Rozwiązanie jednak nie sprawdzi się w dużych miastach.
Dodatkową korzyścią zmniejszenia ilości światła w mieście jest aspekt ekonomiczny.

Może Ci się również spodoba