Wiklina doda naturalnego klimatu naszym wnętrzom

Wiklina to rodzaj naturalnego materiału z którego po odpowiedniej obróbce możemy wykonać najróżniejsze, większe lub mniejsze przedmioty. Ów materiał pozyskuje się z młodych pędów kilku gatunków wierzby.

Ekologiczna strona wikliny, podobnie jak drewna, wynika z tego że jest to materiał ulegający biodegradacji w odróżnieniu od np. plastiku. A kryje w sobie ogromny potencjał. Począwszy od mniejszych koszyczków czy doniczek, przez legowisko dla psa, skończywszy na meblach.

Jeśli marzą nam się meble ogrodowe z wikliny, musimy pamiętać o sposobie konserwacji tego materiału. Odpowiednio czyszczone potrafią służyć równie długo jak przedmioty z innych materiałów. Wbrew obawom, czyszczenie wikliny nie należy do skomplikowanych. Wystarczy pamiętać, że zamiast mydła używamy wody z octem lub kwaskiem cytrynowym.
W celu odświeżenia już lekko wysłużonej wikliny, możemy pokryć jej powierzchnię lakierem (kolorowym lub bezbarwnym).

Kosz wiklinowy do łazienki

Kosz wiklinowy do łazienki

Obawy przed kupnem wiklinowych przedmiotów zwykle pojawiają się w kwestii odporności na pogodę. Należy zastanowić się w jakich okolicznościach dana rzecz będzie używana i czy inny materiał sprawdzi się znacznie lepiej. W gruncie rzeczy jest niewiele surowców niezniszczalnych a wiklina jest materiałem silnym, trwałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne.  Odpowiednio zaimpregnowanej wiklinie nie stanie się nic złego jeśli zdarzy się wystawić ją na działanie deszczu.

Elementy wystroju wykonane z wikliny mogą nadać wnętrzom naturalnego ciepłego klimatu jak i elegancji, w zależności od sposobu w jaki zostanie użyta. Naturalny kolor przedmiotów z wikliny to zwykle jasny brąz, ale można zakupić je w dowolnych odcieniach (od białego po ciemne).

Wierzbę w Polsce stosuje się także w celach energetycznych jako biopaliwo.
Podobnym surowcem do wikliny jest rattan. Jednak jego cena jest wyższa, a dodatkowo nadmierne jego pozyskiwanie może przyczynić się do zmniejszania obszarów lasów deszczowych.

Może Ci się również spodoba