Nawilżanie powietrza w domu – czy warto o to zadbać?

Każda osoba, która dba o porządki w domu wie, że wilgotne powietrze jest ważne, gdyż niska wilgotność w powietrzu jest szkodliwa nie tylko dla dzieci, ale także dla osób dorosłych. Jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i część osób po prostu nie świadomie olewa to. Jak nawilżanie powietrza w domu wpływa na nas? O tym dowiesz się czytając ten artykuł.

Skąd bierze się oraz co powoduje suche powietrze?

Najczęściej problem ten pojawia się w zimę podczas pracy centralnego ogrzewania kiedy utrzymanie odpowiedniej wilgoci powietrza jest bardzo trudne. Z jednej strony jest nam ciepło i przyjemnie z drugiej strony siedzenie w pomieszczeniu o suchym powietrzu ma swoje minusy i wpływa negatywnie na nasze zdrowie powodując katar, kaszel, a także możemy mieć do czynienia z łuszczącą się skórą. Suche powietrze jest także niebezpieczne dla kobiet będących w ciąży, gdyż są one bardziej podatne na wirusy, baterie oraz alergeny, które znajdują się w powietrzu.

Domowe sposoby na nawilżanie powietrza w domu.

Najprostsze i jedne z najlepszych rozwiązanie to zakup domowego nawilżacza powietrza, który kosztuje za ledwie kilkadziesiąt złotych. Jednak nie wszystkie urządzenia tego typu działają poprawnie dlatego do dyspozycji są także inne metody na zwiększenie wilgotności powietrza w danych pomieszczeniach. Jedną z opcji jest częste wietrzenie, lecz nie jest ona zalecana w zimę, gdyż powietrze znajdujące się na zewnątrz też jest suche i bardzo często dodatkowo zanieczyszczone dlatego można rozważyć zakup zielonych roślin, które zwiększają wilgotność powietrza.

Czy warto nawilżać powietrze w domu?

Jest to bardzo ważny aspekt, gdyż od rodzaju wdychanego powietrza zależne jest przede wszystkim nasze samopoczucie, a także kondycja naszej skóry oraz włosów. W momencie, gdy mamy dłuższy kontakt z suchym powietrzem to możemy mieć problemy z gardłem, śluzówką, a także nasz układ odpornościowy może być w słabszej kondycji w wyniku czego jesteśmy bardziej podatni na różnego typu bakterie i wirusy dlatego warto dbać o stopień wilgotności w pomieszczeniach.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżanie powietrza w domu w momencie, jednak gdy ktoś zdecydował się jednak na zakup nawilżacza powietrza to powinien wiedzieć, w jakich rodzaj jest on dostępny do zakupu.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza

Inna jego nazwa to nawilżacz dyfuzyjny. Jego działanie oparte jest na odparowywaniu wody. Proces ten jest możliwy do przeprowadzenia przez urządzenia dzięki zastosowaniu odpowiednich mat ewaporacyjnych. Dodatkowo sprzęt ten nie tylko nawilża powietrze, ale oczyszcza je również z drobin kurzu i brudu.

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza

Są to jedne z najczęściej wybieranych sprzętów do oczyszczania powietrza. Jego działanie oparte jest o mechanizm rozbijania wody na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków dzięki temu nawilżacze te są również jednymi z najcichszych urządzeń, które obecnie można zakupić. Dodatkowo wyposażone są one w higrostat kontrolujący wilgotność powietrza.

Może Ci się również spodoba