E-książki coraz bardziej dostępne i popularne
Elektroniczna książka – do niedawna nie do pomyślenia, jednak dziś słowo drukowane jest wypierane przez nowsze i wygodniejsze technologie. Najnowszym modelem książki jest jej wersja elektroniczna w postaci audiobooka lub ebooka.
Czym różnią się te dwie wersje? Audiobook jest ścieżką dźwiękową na której nagrany jest głos lektora, który czyta nam książkę, występuje w postaci pliku mp3 lub zapisany na płycie audio. Możemy odtwarzać je za pomocą każdego urządzenia odtwarzającego audio na przykład urządzenie mp3 ze słuchawkami, wieża stereo, discman, również pliki można zapisać w telefonie i słuchać przez słuchawki. Jest to wersja dla bardziej leniwych, bądź dla słuchowców.
Ebook jest to wersja do przeczytania samemu zapisana w formacie elektronicznym, zapisana najczęściej w formacie PDF lub ePUB. Do otworzenia takiego pliku niezbędne jest oprogramowanie odczytujący taki typ plików lub specjalny czytnik.
Audiobook jest świetną propozycją dla słuchaczy, którzy posiadają zdolność wsłuchania się i nie trzeba przy tym używać wzroku i męczyć oczu, jeśli ktoś zwyczajnie nie lubi czytać, lub nie może ze względów zdrowotnych. „Książka mówiona” to również świetna alternatywa dla osób niewidomych lub niezdolnych do czytania, umożliwi im to zapoznanie się z literaturą i możliwość przesłuchania dowolnej książki.
Dla wzrokowców polecany jest ebook, prawie jak zwykła książka tylko na ekranie. Taką książkę w formacie elektronicznym możemy otworzyć na komputerze, telefonie, tablecie oraz dość świeżych specjalnych urządzeniach -czytnikach ebooków. Mają one postać urządzenia z ekranem nieco przypominającym tablet. Urządzenie ma swoją pamięć wewnętrzną na której możemy zapisać swoje elektroniczne książki. Ebooki są wygodne w użyciu, dlatego że wszystkie wyżej wymienione urządzenia zazwyczaj nosimy przy sobie. Nie musimy już nosić kilku ciężkich tomów z biblioteki lub przewozić wielu książek, które lubimy, wystarczy, że mamy je zapisane w formacie elektronicznym na komputerze lub czytniku. Czytnik jest szczególnie wygodny, jego ekran nie jest rażący, nie zajmuje dużo miejsca, a na dysku zmieści się ogromna ilość książek. I mamy to wszystko w jednym miejscu przy sobie.
Wielką zaletą literatury elektronicznej jest przede wszystkim ekologia. Przelewając literaturę na plik cyfrowy oszczędzamy ogromne ilości papieru, który jak wiadomo jest produkowany z ogromnej ilości drzew. Prawda jest taka, że kupując książkę papierową czytamy ją i odkładamy na półkę, rzadko kiedy wracając do niej ponownie. Naszą domową biblioteczkę można nazwać małym składowiskiem makulatury, który leży, zajmuje miejsce i zbiera kurz. Książka elektroniczna jest wspaniałą alternatywą, ponieważ nie zajmuje nam fizycznie żadnego miejsca, oszczędza środowisko, nie kurzy się i jest zawsze dostępna. Oczywiście nigdy chyba nie będzie możliwe wyeliminowanie książki papierowej, jednak zastąpienie jej formą elektroniczną daje dużo korzyści dla nas samych a przede wszystkim dla Matki Natury. Jednak zmniejszenie produkcji papieru korzystnie wpłynie na środowisko i jednocześnie nas samych, więcej nie ściętych drzewek = więcej tlenu dla nas.
Książka elektroniczna to wspaniały wynalazek, który oszczędza środowisko, ale również wygoda dla nas samych. Wiadomo, że zawsze będzie dużo fanów prawdziwej, papierowej książki, amatorów fizycznego posiadania jej w ręce. W trosce o nasze środowisko warto jednak spróbować również książki XXI wieku.