Lampiony szczęścia – zabawa groźna dla środowiska

Lampiony szczęścia zwane również lampionami życzeń symbolizują spełnienie marzeń i pomyślność. Tradycja wywodzi się z krajów azjatyckich gdzie początkowo służyły one do  komunikacji. Armia wykorzystywała je jako narzędzia sygnalizacyjne.  Stare legendy mówią, że frunący ku niebu lampion pomaga spełnić życzenia. Lampiony dają piękny efekt wizualny, stwarzają niepowtarzalną atmosferę i nastrój w postaci migoczących światełek. Są wykorzystywane na wiele okazji takich jak śluby, zaręczyny, imprezy urodzinowe, okolicznościowe oraz imprezy masowe typu Noc Świętojańska.

Przy tej całej świetlistej i nastrojowej otoczce, śledząc palący się lampion wzbijający się w powietrze zapewne nie myślimy co dzieje się z nim kiedy już stracimy go z pola widzenia. Poddajemy się refleksjom pod wpływem emocji i atmosfery i nikomu nie przyszłoby na myśl, ile taki mały lampion może wyrządzić szkód.

Puszczanie lampionów to jednak niebezpieczna i nieodpowiedzialna zabawa. Otwarty ogień, który jest niesiony wiatrem w sposób niekontrolowany jest bardzo niebezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Wydawać by się mogło, że jeden mały lampion nie jest w stanie wyrządzić szkód, jednak lampiony zazwyczaj są wypuszczane grupowo. Lampiony są w stanie szybować bardzo daleko i lądować w zupełnie przypadkowych miejscach. Stwarza to zagrożenie pożarowe, mogą poparzyć ludzi, okaleczyć zwierzęta, spalić czyjś dobytek lub wywołać pożar lasu.

Spadające z nieba cząstki parafinowe są bardzo niebezpieczne dla ludzi, opadają na skórę, ubranie, włosy i wciąż się palą prowadząc do poważnych oparzeń. W tym przypadku zwierzęta są podwójnie narażone, ponieważ ciężko im uniknąć zetknięcia ze spadającą cząstką a w razie zetknięcia, nie ma dla nich pomocy medycznej. Bardzo zagrożone są również ptaki, które mogą się zderzyć z palącym lampionem lub zaplątać w niego.

Fruwające spełniacze życzeń są poważnym zagrożeniem dla środowiska. Stwarzają wysokie ryzyko pożaru lasu, łąki, składu materiału palnego, czy też prywatnej posesji. Ponadto zwyczajnie zaśmiecają środowisko poprzez opadanie resztek lampionów, zanieczyszczają też rzeki i zbiorniki wodne.

W polskim prawie nie ma jasno określonej zgody lub zakazu na wykonywanie takich czynności, więc puszczanie lampionów nie jest prawnie zabronione, jednak zabronione jest wykonywanie czynności które mogą spowodować pożar i przyczynienie się do powstania pożaru jest traktowane jako wykroczenie.

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się korzystać z takich lampionów należy pamiętać, aby stosować się do kilku środków ostrożności, które pozwolą uniknąć przykrych skutków i sytuacji zagrożenia:

    • – upewnić się, że lampion nie jest uszkodzony, nie należy używać uszkodzonego przedmiotu
    • – nie podpalać lampionu będąc w stanie nietrzeźwości
    • – trzymać się z daleka od dzieci w trakcie odpalania
    • – uważać na miejsce, nigdy nie odpalać lampionów w pobliżu lotnisk, kabli wysokiego napięcia, lasów
    • – nie używać w złych warunkach atmosferycznych podczas silnego wiatru, deszczu, śniegu
    • – mieć w pobliżu środek gaśniczy w razie powstania pożaru

Możemy spełniać życzenia również na wiele innych sposobów, jednak decydując się na lampion szczęścia róbmy to z głową, aby nie odebrać marzeń innym.

Może Ci się również spodoba