Jak oszczędzać energię w obecnych czasach?

jak oszczędzać energię

W dobie inflacji rosnące ceny energii elektrycznej stanowią powód do zmartwień dla każdego z nas. Dlatego warto pomyśleć nad jej oszczędniejszym wykorzystywanie. Takie podejście jest ekologiczne i korzystne dla portfela. Podpowiadamy, jak oszczędzać energię w dzisiejszych czasach.

Korzystanie ze światła dziennego

Pierwszą i zapewne najoczywistszą odpowiedzią na pytanie jak oszczędzać energię jest wykorzystywanie dostępnego dla wszystkich światła słonecznego. W tym celu należy postawić na organizacje przestrzeni wnętrz umożliwiającą pozyskiwanie jak największej ilości promieni pochodzących od naszej gwiazdy. Ponadto warto stawiać na rolety rzymskie, które dają możliwość regulowania znajdujących się w nich listw. Dzięki temu można kontrolować ilość światła docierającą do pomieszczenia. Poza tym w miarę możliwości należy planować wykonywanie domowych prac podczas dnia. Takie podejście oszczędzić sporo prądu, a ponadto jest zdrowsze dla naszych oczu.

Żarówki energooszczędne

Jak oszczędzać energię? Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest wymiana używanych żarówek na modele energooszczędne. Co prawda są oświetlenie LED jest nieco droższe od swoich klasycznych odpowiedników, jednak wykazują się dłuższą żywotnością oraz mniejszym poborem prądu. W przypadku gdy istnieje konieczność wymiany wszystkich żarówek w domu można sobie pozwolić na stopniowanie tego procesu. W takiej sytuacji warto zacząć od najczęściej używanych pomieszczeń oraz lamp. Szczególnie polecane są żarówki LED Osram.

Inwestowanie w oszczędny sprzęt

Kolejna kwestia to tzw. klasa energetyczna nabywanych sprzętów AGD i RTV. Są to parametry określające średnie zużycie energii przez dane urządzenie. Zgodnie z prawem im wyższa klasa energetyczna tym oszczędniejszy jest dany sprzęt. Jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń, które wykorzystuje się każdego dnia lub bez przerwy. Warto tu wymienić takie sprzęty jak lodówka, pralka czy też telewizor. Klasa energetyczna jest oznaczana za pomocą liter, a najwyższa energooszczędność jest przedstawiana jako A+++. Jak wiadomo tego rodzaju sprzęty nie są tanie, jednak zakup modeli o wysokiej klasie energetycznej to rozsądna inwestycja, która spłaca się po szokująco krótkim czasie.

Optymalne wykorzystywanie sprzętów

Inna odpowiedź na pytanie jak oszczędzać energię w domu lub mieszkaniu to optymalizacja pracy posiadanych urządzeń. Mamy na myśli pralki oraz zmywarki, których gabaryty powinny być dostosowane do ilości oraz potrzeb mieszkańców danego domostwa. Ponadto warto stosować się zasady mówiącej, ze tego typu sprzęty powinny być włączane tylko i wyłącznie kiedy są pełna. Robienie prania z bębnem zapełnionym do połowy stanowi prawdziwe marnotrawstwo energii.

Jak oszczędzać energię przez umiejętne ogrzewanie

Ostatni sposób na oszczędność energii jest przeznaczony dla osób posiadających elektryczne ogrzewanie. Wiele osób doprowadza do sytuacji, w których ich mieszkania zamieniają się w prawdziwą saunę. Warto zaznaczyć, że komfortowy przedział temperatur dla człowieka wynosi od 17 do 23 st. C. Przekraczanie tej wartości nie ma najmniejszego sensu i wiąże się z większymi rachunkami za prąd.

Może Ci się również spodoba