Ślad ekologiczny – ile zużywamy zasobów Ziemi

Ecological footprint to nazwa którą słyszy się czasem, ale niezupełnie wiadomo czego dotyczy. Zatem spróbujemy przedstawić krótkie wprowadzenie.

Cała nasza aktywność życiowa sprawia, że w każdej z czynności w jakiś sposób korzystamy z zasobów naturalnych. W zależności od tego w jaki sposób to robimy, proporcjonalnie do tego eksploatujemy Ziemię. Ślad ekologiczny mierzony jest w hektarach na rok, czyli umownej powierzchni Ziemi jaka jest potrzebna aby zaspokoić nasze życiowe potrzeby.

Co wpływa na nasz ślad ekologiczny?

Składowych jest tyle, ile aktywności w różnych sferach naszego życia.

Między innymi:

•    Sposób odżywiania – ilość spożywanego mięsa, kupno lokalnych produktów, ilość marnowanego jedzenia
•    Sposób przemieszczania się – długość regularnie pokonywanych tras, wybór środków transportu
•    Sposób mieszkania – adekwatność jego wielkości do ilości osób które je zamieszkują, zapotrzebowanie budynku na energię, wielkość zużycia wody, segregacja śmieci
•    Sposób odpoczynku – gdzie i jak spędzasz wakacje

Zrównoważony ślad ekologiczny ma miejsce wtedy, gdy Ziemia jest w stanie odnowić daną wielkość zasobów w ciągu roku. Jego wielkość wynosi 1,8 hektara.

Pamiętajmy, że bez względu na zamieszkiwaną przez nas część globu, każdy ma równe prawo do korzystania z jego zasobów.

Organizacja ekologiczna WWF udostępnia na swojej stronie internetowej kalkulator indywidualnego śladu ekologicznego, który może sobie wyliczyć każdy. Więcej informacji dotyczących tego tematu można znaleźć tutaj (wersja angielskojęzyczna):
www.footprintnetwork.org

Może Ci się również spodoba