Pokrzywa to nie tylko chwast
Pokrzywa traktowana jest nieprzyjaźnie, ponieważ to uciążliwy chwast. Jednak należy dostrzec posiadane przez nią cenne dla naszego zdrowia właściwości. Połowa maja to ostatni moment aby zebrać pokrzywę przed jej kwitnieniem. Po zakwitnięciu nie należy już zbierać tej rośliny, ponieważ większość swoich dobrych właściwości. Najlepiej jest ścinać pokrzywę która rośnie w miejscach osłoniętych od działania szkodliwych czynników zewnętrznych. Czyli unikamy miejsc przy drogach szybkiego ruchu, gdzie jest dużo zanieczyszczeń. Szkoda marnować czas na szukanie jej w lesie. Ta roślina najbardziej lubi przydrożne rowy (wybierajmy te przy spokojnych dróżkach).
Sok
Przydadzą się młode liście z wierzchołków rośliny. Opłukane i wysuszone liście przepuszczamy przez sokowirówkę. Pół kilograma liści da nam jedną szklankę soku.
W ramach kuracji witaminowej i w celu wzmocnienia organizmu zaleca się spożywanie jednej dużej łyżki soku (samą lub dodaną do jakiegoś innego soku świeżo wyciskanego) przez 2 tygodnie.
Zupa
Do przyrządzenia zupy można użyć zmielonych liści z pokrzywy które zostały nam po soku.
Składniki: marchewka (2), pietruszka(1), kawałek selera, ziemniaki (4), średnia cebula (2), liść laurowy (3), ziele angielskie (3), czosnek (3 ząbki), olej rzepakowy (2 łyżki), gałka muszkatołowa, kumin, sos sojowy, sól, pieprz.
Zamrożona pokrzywa
Sok z pokrzywy można zamrażać, np. pojemnikach na kostki lodu.