Odzysk ciepła ze ścieków

Odzysk ciepła ze ścieków

Zastanawialiście się kiedyś, że woda po prysznicu lub myciu naczyń jest nadal ciepła i jest to ciepło zmarnowane wylewane wraz ze ściekami? Stracie energii można zapobiec przy pomocy instalacji służącej do odzyskiwania ciepła ze ścieków i wody popłucznej.

 

System można zastosować wszędzie tam, gdzie ścieki zastępowane są świeżą wodą. Największy efekt można zobaczyć w przypadku basenu, ponieważ tutaj można oszczędzić nawet 90% energii potrzebnej do ogrzania świeżej wody.
Instalacje odzyskujące ciepło świetnie sprawdzają się w obiektach sportowych, pralniach przemysłowych, laboratoriach chemicznych.

 

Ciepła woda użytkowa jest podgrzewana do temperatury 40-60°C. Czyli do kanalizacji trafiają ścieki o temperaturze ok. 25 st.C. Teoretycznie jest to woda z którą nic już nie można zrobić. Jednak praktyka pokazuje, że tę ciepłą, zużytą wodę można użyć jako dolne źródło ciepła dla małej pompy i odzyskać z niej część energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


cztery × = 8

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>