Po co krochmali się tkaniny?

Krochmalenie ubrań lub bielizny pościelowej to stosunkowo zapomniany zwyczaj. Jednak miał on swój sens, dlatego czasem nadal używa się krochmalu, aby nadać tkaninom lnianym i bawełnianym charakterystycznego, świeżego połysku.

Krochmal

Krochmal

Krochmal jest to rodzaj żelu, który powstaje z połączenia wody ze skrobią roślinną, która zwykle jest w postaci mąki ziemniaczanej. Materiały nim pokryte zyskują większą odporność na brud i bakterie. Wykrochmalona koszula znacznie mniej wchłania pot i zanieczyszczenia. Dzięki temu, że ubranie jest zakonserwowane, nie wchłania kurzu i wilgoci co przeszkadza bakteriom namnażać się. Gładka powłoka jaką nadaje krochmal sprawia, że wszelkie zabrudzenia łatwiej jest usunąć, ponieważ nie wnikają głęboko w tkaninę. Efektem jest możliwość rzadszego prania danego elementu garderoby, ponieważ dłużej pozostaje czysty i świeży. Zmniejszenie częstotliwości prania powoduje wolniejsze zużywanie się ubrań. Nakrochmalona pościel dzięki swojej gładkości zapobiega rozwijaniu się roztoczy.
Obecnie nie trzeba samemu przygotowywać krochmalu. Dostępne są gotowe produkty w różnorakich formach: w saszetkach do rozpuszczenia, gotowy krochmal w płynie lub w spray’u.
Krochmalu używa się również w innych dziedzinach. Wykorzystywany jest m.in. w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, papierniczym.

Może Ci się również spodoba