Pierwszy na świecie budynek zasilany przez glony

Dzięki pracy architektów i inżynierów w Niemczech powstał pierwszy na świecie budynek, który czerpie energię z glonów. Obiekt został wzniesiony w Hamburgu i nazywa się Bio Intelligence Quotient (BIQ). Fenomenem projektu jest fakt, że jest w całości samowystarczalny pod względem energii cieplnej i elektrycznej.  Projekt jest finansowany przez rządową fundację „Zukunft Bau” a powstał przy współpracy firm Arup, SSC Strategic Scientific Consult i Splitterwerk.

Fasada budynku jest charakterystyczna. Zamiast elewacji widzimy szklane, zielone panele wewnątrz których umieszczone są algi. Podczas procesu fotosyntezy algi wytwarzają ciepło we wnętrzu kasetonów, które następnie może zostać przekształcone w prąd. Aby fotosynteza mogła zachodzić, specjalne pompy wodne doprowadzają do nich CO2 i składniki odżywcze.

Algi sprawdzają się świetnie jako alternatywny sposób pozyskiwania energii, ponieważ bardzo szybko rosną – w ciągu dnia kilkakrotnie wzrasta ich masa.

Od strony technicznej wygląda to tak, że BIQ ma 4 kondygnacje, a największe pojedyncze mieszkanie zajmuje powierzchnię 120 m2 .
Pierwsi mieszkańcy mają wprowadzać się pod koniec kwietnia.

Głównym problemem z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych jest efektywność tego procesu. Wydaje się, że użycie alg stanowi bardzo perspektywiczne rozwiązanie.

Może Ci się również spodoba