LPG – jak jeździć taniej i bardziej ekologicznie

Każdy posiadacz samochodu zastanawiał się jak obniżyć koszty jego utrzymania i eksploatacji. Nas dodatkowo interesuje również jak użytkować samochód i jednocześnie stanowić możliwie nieduże obciążenie dla środowiska. Jednym z rozwiązań tego problemu jest zamontowanie instalacji i zmiana paliwa na gaz płynny. Liquid Petroleum Gas (LPG) to mieszanina gazów której podstawowymi składnikami są propan i butan. Gaz jest skroplony i przechowywany w niskim ciśnieniu w stalowym zbiorniku umieszczonym najczęściej w bagażniku.

Przede wszystkim litr tego paliwa jest dużo tańszy. Powodem tego jest niski podatek akcyzowy w porównaniu do benzyny. Jednak istotne jest, że z benzyny nie rezygnujemy w całości, ponieważ rozruch silnika musi odbywać się na benzynie. W zależności od czasu jaki zajmuje rozgrzanie silnika, potem samochód zasilany jest już gazem. Latem jest to czas krótszy, zimną się proporcjonalnie wydłuża.

LPG jest produktem ubocznym uzyskiwanym przy procesie rafinacji ropy naftowej. W procesie spalania wydziela się mniej dwutlenku węgla oraz nie powstają żadne pyły.

Należy jednak pamiętać, że o ile samo paliwo na co dzień jest tańsze, musimy liczyć się z nieco droższym przeglądem co roku.

Może Ci się również spodoba