Jak segregować odpady bio?

Jak segregować odpady bio

Odpady bio są grupą odpadów podlegających biodegradacji, czyli po prostu szybkiemu rozkładowi. Nie da się ukryć, że dla wielu polaków jest to wciąż nowa grupa śmieci, ponieważ dopiero w 2017 roku zostały unormowane. Wraz z unormowaniem odpadów bio istnieje obowiązek ich osobnej segregacji. Czym są odpady bio? Jak je segregować? Z czym jest wyrzucać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Odpady bio – co się do nich zalicza?

Ze wstępu tekst wiesz, że odpady bio należą do grupy odpadów, które ulegają szybkiemu rozkładowi. Aby miało to sens, segregacja odpadów biodegradowalnych musi być prowadzona rzetelnie i dokładnie, tak aby do pojemników na odpady bio nie trafiały odpady, które de facto nie należą do tych odpadów. Odpady bio to między innymi:

  • odpady kuchenne z warzyw oraz owoców, takie jak chociażby obierki
  • trociny, wiórki, kora z drzew
  • drewno, ale tylko i wyłącznie w przypadku gdy nie jest pokryte impregnatem lub farbą
  • trawa, liście drzew, gałęzie drzew, gałęzie krzewów
  • resztki jedzenia nie wliczając odpadów w postaci mięsa i kości

Reasumując produkty biodegradowalne są to produkty w pełni naturalne.

Co nie zalicza się do odpadów bio?

Jest kilka takich produktów, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać biodegradowalne ale w rzeczywistości takie nie są. Tak więc do odpadów bio nie należy:

  • ziemia
  • torf
  • mięso i kości zwierzęce
  • odchody
  • oleje jadalne
  • odpady drewniane malowane
  • popioły, które powstają na skutek obróbki węgla kamiennego

W czym wyrzucać odpady bio?

Odpady bio można normalnie wyrzucać w workach, aczkolwiek warto mieć na uwadze, że nie wszystkie się do tego nadają. Nie powinny być  to klasyczne, plastikowe worki na śmieci. Worki papierowe również nie będą się nadawały do tego zadania. Jakie więc worki będą odpowiednie? Już odpowiadamy! Na rynku można znaleźć worki, które wykonane są z materiałów organicznych, takich jak zmodyfikowana skrobia ziemniaczana lub kukurydziana. Taki worek rozkłada się od trzydziestu do czterdziestu dni. Warto mieć na uwadze, że są one nieco droższe od innych worków na odpady, a ich dostępność nie jest aż tak powszechna.

Odpady zielone a bioodpady

Czym są odpady zielone? Są to odpady roślinne takie jak skoszona trawa, chwasty, gałęzie drzew, gałęzie krzaków, liście, zielone części roślin doniczkowych oraz kwiaty. Jak już wiesz, z powyższych akapitów, odpady zielone zaliczają się do bio odpadów. Niemniej jednak należy pamiętać, że odpady bio i odpady zielone są to dwa, różniące się od siebie rodzaje odpadów, ponadto nie są traktowane w taki sam sposób. W wielu gminach organizowane są cykliczne zbiórki odpadów zielonych, najczęściej mają one miejsce w miesiącach jesiennych, czyli we wrześniu, październiku oraz listopadzie. Niemniej jednak zgodnie z regulacją niewielkie ilości odpadów zielonych mogą trafić do odpadów bio. Pod pojęciem „niewielkie ilości” kryją się na przykład części zielone rośliny doniczkowej, nie są to worki po brzegi wypełnione trawą, liśćmi czy gałęziami. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie ziemia sprawia największy problem. Nie można jej wpuszczać, w dużych ilościach, do żadnego pojemnika! Jedynie niewielkie ilości można umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. W takiej sytuacji można albo samodzielnie zawieźć takie odpady do punku, który go odbiera bądź zamówić usługę kontenerowego wywozu odpadów.

Może Ci się również spodoba