Jak segregować plastik?

Jak segregować plastik

W trosce o dobry stan środowiska naturalnego, należy zadbać o to, aby wszelkie odpady były segregowane we właściwy sposób. Warto mieć na uwadze to, aby składować je w taki sposób, aby ich ponowne wykorzystanie było możliwe. Plastik to dość wymagające tworzywo. Warto wiedzieć jak się z nim obchodzić i jak segregować, aby nie szkodzić naturze.

W jaki sposób wyrzucać odpady plastikowe?

Właściwą segregację plastiku należy zacząć od zapoznania się z zasadami dotyczącymi tego co należy wyrzucać. Wszelkie tworzywa sztuczne trzeba w odpowiedni sposób przygotować. Butelki należy zgnieść, aby jak najbardziej zmniejszyć ich objętość. Dzięki temu więcej odpadów zmieści się w jednym miejscu.

Wszelkie opakowania produktów spożywczych trzeba dodatkowo przepłukać i usunąć z nich resztki pożywienia. Do pojemników na tworzywa sztuczne należy wrzucać butelki, nakrętki, plastikowe opakowania, kartony po sokach, folie, reklamówki, torby, pojemniki po kosmetykach itd.

Czego nie należy wyrzucać?

Niektóre opakowania wykonane z tworzywa sztucznego można oddać do recyklingu, ale w trochę inny sposób. Na przykład warto pamiętać, że do jednego pojemnika wraz z butelkami nie powinno się wyrzucać opakowań po lekach, zabawek, pojemników po olejach przeznaczonych do silników, czy opakowań, które mają w środku żywność.

Elementy plastikowe, których nie można poddać segregacji, warto zebrać w jednym worku i oddać firmie zajmującej się odpadami w innym terminie. Bardzo ważne jest także to, aby nie wyrzucać tworzyw sztucznych do pojemników, które nie są do tego przeznaczone np. do pojemników na papier czy bioodpady. Wiele osób z lenistwa, pośpiechu i wygody zapomina o segregacji odpadów, co przekłada się na opóźnienie przygotowania plastiku do ponownego wykorzystania.

Nietypowe opakowania, które można wrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne

Jak wspomniano wcześniej to kontenerów na tworzywa sztuczne nie można wrzucać niektórych opakowań mimo, że do ich produkcji wykorzystano plastik. Należy jednak zaznaczyć, że do pojemnika na plastik można wrzucić niektóre dość nietypowe, ale często używane odpady jak np.:

  • kapsułki po kawie,
  • koperty wykonane z foli bąbelkowej (można też oderwać folię i wyrzucić do pojemnika na plastik, a kopertę do pojemnika na papier),
  • produkty wykonane z kauczuku oraz z gumy,
  • folię aluminiową,
  • saszetki po różnych kosmetykach oraz sosach,
  • wieczka po jogurtach i podobnych produktach.

Większość odpadów wykonanych z tworzywa sztucznego, które są produkowane w gospodarstwach domowych nadają się do recyklingu i można je ponownie wykorzystać. Warunkiem jest tylko ich odpowiednia segregacja.

Dlaczego należy segregować odpady?

Segregowanie odpadów niesie korzyści dla każdego. Wkładając śmieci do odpowiedniego pojemnika, uprzednio je przemywając można sprawić, że zostaną ponownie wykorzystane. Dla przykładu można powiedzieć, że jedna tona makulatury może uratować aż 17 drzew, a tona butelek PET pozwala na wyprodukowanie tysiąca polarów.

Wykorzystywanie posegregowanych odpadów to także duża oszczędność energetyczna. Przetwarzanie puszek z aluminium zapewnia taką oszczędność energetyczną, która wystarczy na zasilanie telewizora przez trzy godziny, natomiast recykling jednej, plastikowej torby to energia umożliwiająca oświecenie żarówki przez około 10 minut. Segregowanie odpadów naprawdę się opłaca! Ponadto jest to także bardzo korzystne działanie dla środowiska naturalnego. Przetwarzanie surowców jest znacznie tańsze niż pozyskiwanie nowych.

Może Ci się również spodoba