Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Jak ograniczyć plastik

Plastikowe butelki, torby na zakupy, „foliówki” – opakowania tego typu są w głównej mierze odpowiedzialne za zanieczyszczenie naszej planety. Wiele z nich stanowi nawet zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt. Jesteśmy jednak w stanie wyrzec się ich niemal całkowicie, zastępując je bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Jak ograniczyć plastik w codziennym życiu? Wypróbuj te sposoby!

Powiedz „nie” plastikowym torbom na zakupy

Foliowe reklamówki na zakupy to największe zło dla naszej planety. Wiele krajów już od dawna stara się całkowicie wyeliminować je z obiegu. Rezygnacja z toreb plastikowych to podstawa, jednak nie oznacza to, że musimy nosić zakupy w rękach. Doskonałym zastępstwem dla reklamówek są między innymi torby materiałowe wielokrotnego użytku – nie tylko bardziej ekologiczne, ale również bardziej wytrzymałe. Torby z bawełny można prać, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. Są także dobre na co dzień, na przykład do noszenia książek czy stroju sportowego. Jeśli na zakupy jeździmy samochodem, warto wyposażyć się także w skrzynię lub kosz, który może na stałe zagościć w bagażniku.

Woreczki bawełniane na produkty spożywcze

Nie każdy produkt spożywczy można przechowywać w czymś innym niż folia. Problematyczne jest na przykład mięso czy wyroby płynne. Istnieje jednak wiele artykułów, które z powodzeniem zapakujemy i przechowamy w woreczku z tkaniny. Będzie to między innymi:

  • pieczywo,
  • kawa w ziarnach,
  • owoce,
  • warzywa.

Woreczki z bawełny, podobnie jak torby, możemy prać, aby utrzymać je w czystości. To jednak nie jedyne zalety takiego rozwiązania. Przechowywane w woreczkach pieczywo, warzywa i owoce dłużej zachowują swoją świeżość, ponieważ materiał umożliwia swobodny przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Filtry do wody zamiast butelek

Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne dla utrzymania prawidłowej kondycji i dobrego stanu zdrowia, jednak zaopatrywanie się w odpowiednią ilość wody butelkowanej na każdy dzień jest równoznaczne z generowaniem ton odpadów, zwłaszcza jeśli kupujemy wodę dla całej rodziny. Jak ograniczyć plastik, jednocześnie przestrzegając zaleceń żywieniowych? Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest zakup filtrów, które oczyszczają wodę kranową z wszelkich substancji szkodliwych, czyniąc ją nie tylko zdatną do picia, ale również smaczną. Możemy zdecydować się na filtr montowany na kranie lub filtry do dzbanków oraz filtry do butelek, dzięki którym zawsze będziemy mieli przy sobie źródło czystej wody.

Opakowania uzupełniające zamiast nowych pojemników

Wiele kosmetyków czy środków czyszczących dostępnych jest w wariancie tak zwanych zapasów, czyli dużych, ekonomicznych opakowań uzupełniających. Zamiast kupować nowe mydło czy płyn do mycia naczyń w kolejnej plastikowej butelce z dozownikiem, możemy sięgnąć po worek, który wystarczy na kilka, a nawet kilkanaście uzupełnień. Przy okazji, warto zwrócić uwagę także na sposób wybierania kosmetyków, które mają określony termin przydatności. W tym przypadku odradza się zakup produktów na zapas. Lepiej sięgać po mniejsze opakowania, które faktycznie wykorzystamy, zamiast wyrzucać połowicznie zużyte produkty i kupować kolejne.

Może Ci się również spodoba