Skóra ekologiczna – czym jest i jak ją odróżnić od zwykłej skóry

Czym jest skóra ekologiczna i jak ją odróżnić
Czym jest skóra ekologiczna i jak ją odróżnić

Klienci podejmują bardziej świadome decyzje zakupowe i zwracają uwagę nie tylko na to, jak zrobiona jest rzecz, ale również z jakich materiałów powstała. Skóra eko jest coraz chętniej wykorzystywana w produkcji ubrań, butów oraz mebli. Czym jednak różni się ona od skóry naturalnej? Czy jest ona lepsza? I wreszcie – jak odróżnić te dwa rodzaje materiału?

Różnice między prawdziwą, a ekologiczną skórą

W sklepach z meblami czy butami spotkać można produkty opatrzone etykietką eko skóra. Nie jest to jednak jedyny materiał, z którego produkowane są obicia do mebli czy też ubrania i buty. Skórę można podzielić na dwa rodzaje:

  • Skóra naturalna– pochodzi ze skóry zwierząt, głównie z krów. Produkowanie skóry naturalnej wiąże się ze śmiercią zwierząt, które są dla niej zabijane. Materiał ten jest bardzo wytrzymały. Umożliwia również odpowiednią cyrkulację wilgoci, dzięki czemu skóra może „oddychać”.
  • Skóra ekologiczna – inaczej nazywana jest skórą sztuczną. Wykonana jest z materiału, który imituje skórę naturalną. W rzeczywistości stworzona jest ona z tkaniny poliestrowej, pokrytej dodatkowo polichlorkiem winylu. Podczas produkcji skóra poddana zostaje procesom chemicznym. Niewątpliwym plusem jej istnienia jest to, że nie zabija się zwierząt, aby pozyskać materiał na produkty.

Skóra czy jej ekologiczny zamiennik?

Jest wiele plusów, które przemawiają za tym, żeby w codziennym życiu stosować tylko i wyłącznie produkty wykonane z eko skóry. Przede wszystkim pozyskiwanie materiału jest bezpieczne i nie cierpi na tym żadne zwierzę. Problem jednak w tym, że ekoskóra jest materiałem gorszym jakościowo.

Skóry ekologiczne są stworzone z materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Na materiale mogą pojawiać się otarcia, a nawet mogą występować różne bakterie. Brak przepuszczalności powietrza w ubraniach może też powodować nadmierne pocenie się czy też podrażnienia.

Minusem jest również to, że skóra eko, w przeciwieństwie do naturalnej, nie jest w pełni biodegradowalna. Jej ekologiczny charakter można zauważyć tylko dlatego, że przy jej tworzeniu nie cierpią zwierzęta.

Skóra ta jest jednak znacznie tańszą wersją skóry naturalnej. Uważana jest za bardzo elastyczną. W dodatku znacznie lepiej radzi sobie z wodą i nie wymaga aż takiej pielęgnacji. Skróty naturalne szybko się niszczą, a co za tym idzie – przestają i ładnie wyglądać, i spełniać swoją funkcję.

Jak odróżnić skórę naturalną od wyrobów ekologicznych?

Chociaż oba materiały są do siebie podobne, to jednak można je w bardzo prosty sposób odróżnić. Przede wszystkim, zawsze warto zwrócić uwagę na metkę. Na niej musi znaleźć się informacja o tym, czy produkt został stworzony z materiałów naturalnych czy też z syntetycznych.

Pomocny przy odróżnieniu skór może być również węch. Skóry naturalne mają specyficzny zapach, podczas gdy te syntetyczne są zazwyczaj bezwonne. Co ważne, różna jest również faktura. Skóra eko jest skórą sztuczną, a co za tym idzie – produkowana jest masowo i jej faktura wygląda tak samo. W przypadku skóry naturalnej występują zagłębienia, które są nieregularne.

Wybór odpowiedniej skóry należy do konsumenta. W dużej mierze zależy jednak od moralnych przesłanek, które są związane z zabijaniem zwierząt potrzebnych do produkcji materiałów na ubrania czy dodatki. Skóra naturalna z całą pewnością jest lepsza gatunkowo i przy dobrej pielęgnacji, prezentuje się jako bardziej wytrzymała. Jeśli jednak los zwierząt nie jest komuś obojętny, to musi on zastanowić się nad alternatywą.

Skóry ekologiczne wykonane są z syntetycznych produktów, dzięki czemu są tanie i przystępne. Nie ulegają tak szybko zepsuciu, a ich pielęgnacja jest prosta i niezbyt czasochłonna.

Może Ci się również spodoba