Jak chronić skórę przed słońcem

Każdego roku w porze letniej, kiedy słońce zaczyna grzać coraz bardziej dermatolodzy i lekarze biją na alarm. Każdy jednak chciałby cieszyć się zdrową i piękną opalenizną.
Słońce jest zdecydowanie wrogiem młodości. Powoduje starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Promieniowane UV emitowane przez słońce jest też przyczyną najczęstszej choroby skóry- raka skóry.

Są trzy podtypy promieniowania:
•    UVA- jego poziom jest stały i nie zmienia się w ciągu dnia ani pory roku. Odpowiada za starzenie się skóry i zmarszczki
•    UVB- najwięcej tego promieniowania przenika w godzinach szczytu, co przypada na godziny mniej więcej od 10 do 16. Wywołuje oparzenia i stany przedrakowe.
•    UVC- najbardziej groźne, zatrzymywane jednak w warstwie ozonowej

Jak opalać się zdrowo?

Przede wszystkim najważniejsze jest stosowanie kremów, balsamów, olejków z filtrem. Im wyższy filtr tym lepiej. Osoby o jasnej karnacji są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych, więc powinny używać filtrów o wysokim faktorze. Należy pamiętać, aby dokładnie się posmarować, oraz ponawiać nakładanie filtra co jakiś czas. Najszybciej opalamy się w ruchu i w wodzie, spędzając wakacje nad wodą warto zaopatrzyć się w wodoodporny balsam z filtrem.
Kiedy zaczynamy się opalać powinniśmy zacząć od małych dawek słońca, aby przyzwyczaić skórę. Absolutnie nie należy kłaść się na cały dzień w pełnym słońcu, ponieważ zamiast opalenizny nabawimy się poparzeń i pęcherzy.
Należy pamiętać o tym, aby chronić głowę, ubierać kapelusze i czapki, to ograniczy ryzyko udaru.

Damski kapelusz będzie jednocześnie ozdobą oraz będzie chronił przed słońcem

Damski kapelusz będzie jednocześnie ozdobą oraz będzie chronił przed słońcem

Kapelusz unisex

Kapelusz unisex

Powinniśmy również chronić oczy, ponieważ promieniowanie źle wpływa na nasz wzrok. Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim ochrona.

Damskie okulary

Damskie okulary

Sportowe okulary przeciwsłoneczne

Sportowe okulary przeciwsłoneczne

Podczas upałów musimy dużo pić, aby się nie odwodnić. Przebywając na słońcu nie powinno się również spożywać alkoholu. Podczas opalania należy, co jakiś czas zrobić przerwę chłodząc się w wodzie lub przenieść się w zacienione miejsce.

Jeśli jednak przesadzimy ze słońcem, zaczerwienienia możemy łagodzić zimnymi kąpielami, balsamami łagodzącymi z pantenolem, oraz maściami na poparzenia typu Alantan. Opaloną skórę należy dużo nawilżać kremami i balsamami, ponieważ słońce ją wysusza. Pamiętajmy, że wygląd nie jest najważniejszy i opalać należy się z głową, ponieważ łatwo przesadzić i zamiast brązowej czekoladki otrzymamy efekt różowej świnki 🙂

Może Ci się również spodoba