Co to jest minimalizm? Jak zacząć?

co to jest minimalizm
co to jest minimalizm

Mniej znaczy więcej. Te słowa kojarzy chyba każdy z nas. Niektórzy uważają, że posiadanie mniej rzeczy korzystnie wpływa na nasze życie. Czy to prawda? Sztuka minimalizmu nie jest dla każdego, ale – próbować zawsze można! Podpowiadamy jak zacząć i jak wytrwać w postanowieniu niegromadzenia zbyt dużej ilości przedmiotów.

O minimalizmie słów kilka

Co to jest minimalizm? Swój początek zawdzięcza sztuce, ponieważ był jednym z popularnych nurtów w latach 60. XX wieku, a wkrótce potem przeniósł się na inne dziedziny życia. Obrazy charakteryzowały się prostotą, rzeźby były w kształcie brył. Obecnie prosty styl na dobre zagościł w naszym codziennym życiu. Pozbywanie się rzeczy przychodzi niektórym z coraz większą łatwością, ale co mają zrobić ci, którzy jeszcze sobie z tym nie radzą?

W jaki sposób pozbyć się niepotrzebnych rzeczy?

Człowiek z natury łatwo do czegoś się przywiązuje, tak więc oczyszczanie naszej przestrzeni z niepotrzebnych przedmiotów nie będzie aż takie proste, jakie może się wydawać. Warto uświadomić sobie, że wszystkie rzeczy, które kupujemy, kupujemy jedynie na chwilę, aby zaspokoić swoje potrzeby na dany moment. Wydajemy niekiedy mnóstwo pieniędzy na przedmioty, które za jakiś czas nie będą nam przydatne. Jak zacząć porządkowanie przestrzeni wokół siebie? Przede wszystkim – wyznacz sobie cel, odpowiedz na pytanie: „Po co chcę to zrobić? Co chcę przez to osiągnąć?”. To niewątpliwie ułatwi ci zadanie, a co więcej – doda motywacji. Ważne jest też, aby zabrać się do porządków od razu. Nie czekamy do jutra, nie odkładamy tego na weekend. Działamy tu i teraz! Warto wspomnieć również o tym, że przedmiotów, których chcemy się pozbyć, pozbywamy się od razu. Jeżeli nie wykonamy tego od razu, nie będzie nam to dawało spokoju, a co gorsza – może się zdarzyć, że zmienimy zdanie i zamiast wyrzucić coś – zostawimy.

Od jakiego miejsca najlepiej zacząć?

Nie ma takiego ściśle określonego i wytyczonego miejsca. To jest kwestia bardzo indywidualna. Na samym początku dobrze jest wybrać takie miejsce, które naszym zdaniem wymaga szczególnej troski i uwagi. Miejsce, które wygląda na najbardziej zaniedbane i zdecydowanie przydałoby się tak posprzątać i pozbyć się kilku rzeczy. Może to być np. gabinet, w którym przechowujemy dosłownie wszystko – począwszy od rodzinnych albumów, ważnych dokumentów po zabawki naszych pociech. Taka przestrzeń, w której możemy znaleźć wszystko, niewątpliwie wymaga uporządkowania. Jeśli chodzi o pozbywanie się przedmiotów, to w pierwszej kolejności wyrzucamy takie, które już nie nadają się do użycia: zepsuty sprzęt elektroniczny, rozciągnięty sweter, w którym już od dwóch lat nie chodzimy, przeterminowane kosmetyki czy leki. Warto też zastanowić się nad tym, jakie mamy rzeczy w mieszkaniu, które tak naprawdę nie są nam potrzebne? Nieprzeczytane książki? Dostaliśmy w prezencie romans, a przecież tak bardzo kochamy kryminały. Letnia sukienka w kwiaty? Przecież to zupełnie nie nasz gust, ale przecież była promocja. Trzymamy wiele niepotrzebnych rzeczy, myśląc, że jeszcze kiedyś do nich wrócimy, jeszcze się przydadzą. Tak naprawdę – zabieramy sobie przestrzeń. Przy pozbywaniu się przedmiotów warto też zastanowić się o takich rzeczach, które nas już nie cieszą. Dobrze jest dążyć do tego, aby być zadowolonym z każdej posiadanej rzeczy. Doceniać każdy przedmiot, który mamy. W przypadku, kiedy pozbywamy się rzeczy dobrych, niezniszczonych – warto rozważyć sprzedaż albo oddać komuś, kto danej rzeczy potrzebuje. Obecnie istnieje wiele stron internetowych, grup, na których internauci mogą wymieniać się rzeczami, sprzedawać je czy oddawać. Najważniejsze jest to, aby po pozbyciu się wszystkich niepotrzebnych rzeczy nie popadać w błędne koło i nie starać się zapełniać tych miejsc, które udało nam się uporządkować.

Może Ci się również spodoba