Plastikowe torby – na co je zamienić

plastikowe-torby-czym-zastąpić

Jeszcze do niedawna ochrona środowiska była bardziej traktowana jako moda, coś co jest jedynie trendem zachowań dla tych, którzy chcą czuć się lubiani. Dzisiaj kwestie związane z ochroną planety oraz zachowania ludzi, ich styl życia i decyzje stały się sposobem na życie. Bycie eko współcześnie urasta do rangi obowiązku dbania o przyrodę. W jaki sposób małymi jednak wielkimi decyzjami można się do tego przyczynić bez podejmowania wysiłku?

Wyspy śmieci na oceanach

Rosnąca konsumpcja prowadzi wraz ze wzrostem produkcji i wykorzystania zasobów do konieczności zapewniania produktom opakowań. Ich cel jest prosty – ochrona towaru przed uszkodzeniami. Do tego celu używa się tworzyw sztucznych. Które są stosunkowo tanie i szybkie w wytwarzaniu. Niestety większość z nich nie podlega biodegradacji. Oznacza to, że takia plastikowe torby, opakowania odkładają się w środowisku. Takie opakowanie potrzebuje setek lat na całkowity rozkład. Pewne jest, że archeolodzy odkopując pochłonięte przez piasek miasta za kilka tysięcy lat będą znajdować opakowania oraz sterty plastikowych toreb na zakupy. Już dzisiaj takie tworzywa sztuczne będące budulcem butelek, reklamówek, opakowań tworzą całe wyspy na oceanach. Wyspy te mają często setki metrów kwadratowych powierzchni. Dodatkowo często ofiarami plastikowych toreb padają zwięrzęta morskie. Wśród delfinów częstą przyczyną zgonów jest połknięcie reklamówki. Podobnie dzieje się w przypadku ptactwa morskiego. Z każdym rokiem ludzki egoizm powodowany konsumpcjonizmem rośne a tym samym rośnie liczba ofiar wśród zwierząt.

Innym problemem jest tu zaśmiecanie lasów gdzie torby plastikowe są zmorą dla lądowych ekosystemów oraz leśników, którzy muszą tropić nielegalne śmietniska. Jednak brak biodegradacji nawet na legalnych wysypiskach rodzi pewne problemy. Wśród Państw takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy nawet Polska istnieje zjawisko eksportu śmieci. Polega to na wywożeniu śmieci do państw biedniejszych. Jedynym ratunkiem jest tutaj recykling oraz segregacja odpadów jednak w krajach zachodnich koszt takiego recyclingu jest często mniej opłacalny niż po prostu produkcja nowych, plastikowych opakowań.

Czy materiałowe torby na zakupy zbawią świat?

Z pewnością wykorzystanie toreb wielokrotnego użytku, wykonanych z tkanin lub z materiałów, które podlegają biodegradacji w ciągu miesięcy nie lat sprawi, że matka natura odetchnie lekką piersią. Kupując taką torbę raz oszczędza się pieniądze, nie robiąc tego za każdym razem idąc do sklepu. Dodatkowo nie trzeba wykorzystywać tylu zasobów na dodatkową produkcję. Niewiele osób zdaje sobie sprwę z tego, że wykorzystania takich toreb wykorzystuje się zasoby ropy naftowej a jak wiadomo ej wydobycie oraz rafinacja sprawia, że powietrze staje się bardziej toksyczne. Dodatkowo materiałowe torby na zakupy cieszą się dużą wytrzymałością na cięższe zakupy i mogą posiadać bardzo stylowe design stanowiąc element dopełniający stylizację. Dzięki takiej torbie

  • nie zatruwasz środowiska spalinami powstałymi podczas produkcji
  • oszczędzasz surowce naturalne
  • oszczędzasz wodę potrzebną do produkcji jednorazówek
  • nie przyczyniasz się do powstawania wysp śmieci na oceanach
  • nie zabijasz zwierząt biorących foliówki za pokarm

Mogło by się wydawać, że to tylko torba, że jedna osoba nic tutaj nie zmienia. Jednak jeśli takich pojedynczych osób są miliony to jest to olbrzymi wkład w naprawę środowiska. A wystarczyło przecież tylko zabrać ze sobą materiałową torbę za zakupy.

Może Ci się również spodoba