Jak żyć ekologicznie? Porady

Jak żyć ekologicznie
Jak żyć ekologicznie

Niektórzy z nas wybierają ekologiczny tryb życia. Dzieje się tak z różnych powodów. Dla jednych liczy się to, że żyjąc ekologicznie – żyje się oszczędnie. Dla innych istotna jest poprawa zdrowia, a dla kolejnej grupy najważniejsze będzie to, że dzięki takiemu działaniu wpływa się pozytywnie na przyrodę, która nas otacza.

By wprowadzić coraz bardziej ekologiczny tryb życia trzeba nauczyć się zmieniać swoje nawyki na inne, które będą bardziej przydatne dla środowiska. Zatem jak żyć ekologicznie? Nie trzeba od razu wprowadzać mnóstwa zmian. Wystarczy co jakiś czas zmienić jeden nawyk – już to jest dobrą drogą. Oto porady ekologiczne, które mogą być przydatne.

Samochód

Korzystanie z samochodu nie jest ekologiczne, szczególnie jeśli w całym pojeździe jesteśmy tylko my. Jeśli nie potrafimy zrezygnować z auta, to przynajmniej starajmy się, aby nasz pojazd przewoził większą ilość pasażerów niż tylko nas samych. Zamiast tego, aby 4 osoby dojeżdżały osobno swoimi samochodami, może warto zapakować je wszystkie do jednego samochodu? Dodatkowo znacznie oszczędzimy na paliwie i kosztach eksploatacji!

Rower i własne nogi

Najtańszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu jest rower oraz nasze własne nogi. Zalet z takiego przemieszczania się jest mnóstwo. Po pierwsze ruch to zdrowie, mamy możliwość poprawy naszej kondycji fizycznej, ale także i psychicznej, gdyż taka forma aktywności dobrze redukuje stres i dostarcza nam endorfin – hormonu szczęścia.

Jazdę rowerem szczególnie docenimy w zakorkowanych miastach, gdzie będziemy mogli sobie spokojnie mijać samochody, które utkwiły w zatorze. Nie raz szybciej dojedziemy gdzieś rowerem niż autem w godzinach szczytu. Koniecznie trzeba tu także wspomnieć o ogromnych oszczędnościach na paliwie! Jednak gdy nie możemy korzystać z roweru, dobrym pomysłem będzie przesiadka na…

Transport publiczny

Jest to dobre rozwiązanie uzupełniające jazdę na rowerze i chodzenie pieszo, gdyż nie zawsze jest ono możliwe (bądź przyjemne). Szczególnie zima jest czasem, kiedy odkładamy rowery i wtedy można przesiąść się do transportu publicznego. W porównaniu do samochodu jest on zwykle tańszy (szczególnie gdy kupujemy bilety długookresowe) a w dużych miastach często szybciej zajedziemy gdzieś tramwajem niż samochodem.

Prąd

Oszczędzanie prądu jest dobrym wstępem w eko życie. Dlaczego? Gdyż często takie zachowanie generuję nagle sporo dodatkowych pieniędzy, które trafiają do naszej kieszeni. Jest to doskonała motywacja, aby wcielać porady ekologiczne w życie. Jak się do tego zabrać?

Warto zmienić w naszym domu bądź otoczeniu żarówki na energooszczędne. Jeśli nie korzystamy z jakiegoś urządzenia, to należy je wyłączyć, gdyż często pobierają one sporo energii, gdy działają w trybie „standby”. Kupując urządzenia do domu takie jak pralki, zmywarki, lodówki itd. warto zwrócić uwagę na to, aby zużywały one jak najmniej prądu i był wydajne – dzięki temu zaoszczędzimy w dłuższym czasie znaczną ilość pieniędzy. Eko życie to tanie życie!

Woda

Tutaj podobnie jak z prądem – oszczędzanie wody to ekologia i mniejsze rachunki! Warto zamienić korzystanie z wanny na prysznic, który zużywa mniej wody. Można zainstalować specjalny perlator, który także zmniejsza zużycie wody. Warto także zbierać deszczówkę, jeśli posiada się ogród bądź prać rzeczy w pralce na krótszych programach, dzięki czemu zużycie wody jest znacznie mniejsze.

Jak żyć ekologicznie?

Jest jeszcze kilka krótkich porad, których stosowanie wzmocni nasze ekologiczne życie:

  1. Pamiętaj o segregowaniu śmieci.
  2. Nie marnuj jedzenia, gdyż resztki można wykorzystać w kreatywny sposób.
  3. Podczas gotowania używaj przykrywki, co skróci proces i pozwoli zaoszczędzić pieniądze.
  4. Jeśli nie zjadłeś bułki, to możesz ją wysuszyć i zrobić z niej bułkę tartą.
  5. Lodówkę ustaw na 6 stopni, a nie na niższą temperaturę.

Może Ci się również spodoba