Ekologiczne sprzątanie – bądź eko w swoim domu

Ekologiczne sprzątanie
Ekologiczne sprzątanie

Z każdym rokiem wzrasta świadomość społeczeństwa na temat ekologii. Coraz więcej z nas rozumie, że oddziałując negatywnie na środowisko szkodzimy sami sobie. Jeśli zanieczyścimy powietrze, będziemy oddychać nim my sami oraz nasze dzieci. Zanieczyszczone wody trują nas, a także rośliny i zwierzęta, które później zjadamy. Jedne szkodliwe efekty naszych działań są widoczne od razu, jak smog, z którym zmagamy się co roku w okresie grzewczym. Z innymi walczyć będą przyszłe pokolenia. Warto pamiętać, ze każdy z nas oddziałuje na środowisko i zmiany powinniśmy zacząć przede wszystkim od siebie. Każdy, nawet mały krok, ma znaczenie i wpływa pozytywnie na nasze otoczenie. Dlatego zacznijmy już dziś i zastanówmy się, jakie zmiany możemy wprowadzić w naszym domu, by był on bardziej ekologiczny.

Eko dom – jakimi zasadami się kierować?

Różne czynności, które wykonujemy w naszym domu, mają wpływ na środowisko. Od nas zależy, czy będzie on neutralny czy negatywny. Jednym z najważniejszych elementów jest segregacja odpadów. Wykonując ją, zwiększamy recykling materiałów, które można ponownie wykorzystać, a mniej śmieci jest składowanych na wysypiskach. Pamiętajmy też, żeby zawsze odpowiednio wyrzucać przedmioty bardzo szkodliwe, takie jak substancje chemiczne, leki, baterie i urządzenia elektryczne. Nasz dom powinniśmy zawsze ogrzewać dobrej jakości węglem, przeznaczonym do tego drzewem lub innymi dozwolonymi paliwami. Piec to nie śmietnik i nie powinniśmy go tak traktować. Spalając w nim śmieci, meble, czy gumę, do powietrza przedostają się toksyczne substancje, którymi trujemy sami siebie i nasze najbliższe otoczenie. Oprócz tego czym palimy i co wyrzucamy, ważne jest również jak sprzątamy.

Ekologiczne sprzątanie domu

Prowadzenie domu w zgodzie ze środowiskiem musi uwzględniać również sposób, w jaki w nim sprzątamy. Środki czyszczące, których używamy, zazwyczaj zawierają silnie trujące substancje, które wpływają niekorzystnie na środowisko, ale przede wszystkim wpływają na nas. Mogą przyczynić się do alergii, oparzeń, a połknięte przez dzieci lub zwierzęta domowe, mogą nawet spowodować ich śmierć. W pierwszej kolejności powinniśmy zrezygnować z odświeżaczy powietrza i świeć zapachowych, które wdychane zatruwają nasz organizm. Kostki toaletowe i różne płyny do czyszczenia, działają z kolei bardzo szkodliwie na środowisko wodne. Pojawia się więc pytanie, czym sprzątać, by nie powodować tych negatywnych skutków? Odpowiedzi są dwie. Osoby, które chcą kupić gotowy produkt w sklepie, mogą zaopatrzyć się w ekologiczne środki do czyszczenia, które na całe szczęście są już dostępne na rynku. Pozostali mogą śmiało skorzystać z produktów, które znajdują się praktycznie w każdym domu, a które wykorzystujemy, np. podczas gotowania.

Są one tanie i dostępne dla każdego:

  • ocet – genialny środek, którym wyczyścimy praktycznie każdą powierzchnię i nie musimy się obawiać, że ją uszkodzimy. Najlepiej rozrobić go z wodą, w stosunku 1:1, możemy dodać do niego soku z cytryny lub olejku eterycznego. Zapach octu szybko wietrzeje, dlatego możemy nawet płukać w nim pranie. Usunie też kamień w czajniku i w łazience. Można nim zmywać naczynia ręcznie lub w zmywarce, myć drewno i płytki.
  • soda oczyszczona – rozrobiona z wodą posłuży do czyszczenia garnków i innych zatłuszczonych powierzchni. Tak jak ocet, możemy ją stosować do czyszczenia różnych powierzchni.

Powyższe dwa środki są naturalne, biodegradowalne, nieszkodliwe dla środowiska, ale przede wszystkim dla nas. Oprócz nich warto zaopatrzyć się w orzechy piorące, dzięki którym można zrezygnować z proszków do prania, oraz ściereczki z mikrofibry, które nie wymagają użycia detergentów.

Może Ci się również spodoba