Biżuteria ręcznie robiona – sutasz

Miłośnicy własnoręcznego wykonywania ozdób na pewno słyszeli o technice haftowania o nazwie sutasz. Technika wywodzi się ze starożytnych Chin a nazwa pochodzi z francuskiego słowa soutache. Do wykonywania sutaszu używa się pasków, które następnie przeplata się w określony sposób. Mogą one być zrobione z wiskozy, jedwabiu lub wełny. Dostępne na rynku sznurki mają szerokość 3 lub 5 mm.

W tej chwili sutasz modny jest jako element ozdób, ale przez lata był wykorzystywany do wykańczania brzegów ubrań, tworzenia wzorów na strojach ludowych i mundurach wojskowych.

Biżuteria z sutaszem jest wyjątkowa, ponieważ wymaga wiele pracy i dokładności podczas tworzenia. Ten specjalny haft łączy się z kamieniami szlachetnymi, co podwyższa wartość wyrobu.

Co jest potrzebne do wykonania ozdób z sutaszu?

Przede wszystkim zmysł estetyczny i sporo wyczucia. Różnorodność pasków sprawia, że łatwo przesadzić z kolorystyką. Paski ze srebrnymi lub złotymi nićmi  są grubsze i sztywniejsze. Gładko oszlifowane kamienie okala się sutaszem. Taki zestaw można przyczepić np. do filcowej podkładki oraz dodać koraliki.

Tutaj można obejrzeć tutorial jak zrobić wisiorek z sutaszu.

Biżuterię lub inne ozdoby można wykonać samemu lub zwyczajnie kupić lub coraz liczniejszych sprzedawców używających tej techniki w swoich wyrobach. Sutasz jest także dostępny w porównywarkach cenowych.

Może Ci się również spodoba