Jak hodować grzybek tybetański

Grzybek tybetański pochodzi prawdopodobnie z gór Kaukazu i sprawia, że napój z mleka w którym rósł nabiera prozdrowotnych właściwości. Znany był również w Chinach, Tybecie i Indiach.
Wygląd grzybka jest nieco odmienny od wyobrażeń o grzybach, ponieważ przypomina bardziej masę posklejanego ryżu lub różyczkę kalafiora. Napój który powstanie z połączenia mleka i grzybka przypomina kefir.

Tybetańskiemu grzybkowi przypisuje się wiele właściwości zdrowotnych, m.in.:

•    Działanie anty-nowotworowe, antygrzybiczne, antybakteryjne, przeciwzapalne
•    Wzmacnia naturalną odporność organizmu
•    Poprawia trawienie

Sposób stosowania napoju z mleka jest prosty: pić lub smarować. Nałożony na ciało leczy podrażnienia, przeciwdziała pieczeniu i swędzeniu, sprawiając że skóra staje się miękka i gładka.

Jak stosować?

Kurację z udziałem napoju z grzybka należy stosować codziennie przez 20 dni. Można co jakiś czas ponawiać kurację, zapobiegawczo stosując ok. 10 dniową przerwę.

Hodowla

Grzybka tybetańskiego najwygodniej jest kupić w Internecie. Do jego wyhodowania potrzeby jest słoik, mleko, łyżka (drewniana lub plastikowa- NIE metalowa!), sitko plastikowe oraz gaza. Mleko które rozstanie użyte nie może być poddane wcześniej żadnej obróbce termicznej (również nie może być UHT). Można użyć mleka kupionego w sklepie, ale trzeba pamiętać aby było nieodtłuszczone.
Najlepszą temperaturą dla hodowli jest pokojowe 18-20 st.C, jednak przy troszkę wyższej (25 st.C) kefir tworzy się szybciej.

Co po kolei

W słoiku umieszczamy dwie łyżeczki grzybka i zalewamy 300 ml mleka. Ponieważ słoik nie może być zakręcony, dobrze jest przykryć wierzch słoika gazą, aby nie wpadały do środka żadne niepożądane farfocle. Grzybek rośnie dość szybko. Po 24 godzinach mieszamy roztwór i przecedzamy przez sitko. Uzyskany napój nadaje się do wypicia a grzybek do ponownego użycia. Powinno się go płukać zimną wodą do momentu pozbycia się mleka z jego powierzchni i uzyskania czystej wody. Proces można powtarzać wielokrotnie.

Może Ci się również spodoba