Jak zrobić naturalne świece zapachowe w domu

Okres jesienno-zimowy to niewątpliwie czas, w którym najczęściej zapalamy świece zapachowe. Niestety – świece naturalne – z względu na prestiż produktu i ręczną pracę są bardzo drogie. Są też świece parafinowe, które palą się odrobinę dłużej i są znacznie tańsze. Niestety, wszystko ma dwie strony – tania świeca parafinowa może okazać się szkodliwa podczas dłuższego użytkowania. Jak zrobić świeczki zapachowe? To proste! Czytaj dalej, a dowiesz się czego potrzebujesz do swojej małej produkcji świec.

Jak zrobić naturalne świece zapachowe – co na początek?

Do stworzenia swojej własnej świecy będziesz potrzebować kilku niezbędnych produktów:

  • szklane naczynie na świecie – może być to słoik;
  • bawełniane knoty do świec;
  • wosk sojowy, najlepiej w płatkach lub wosk pszczeli
  • ulubiony olejek eteryczny
  • taśma dwustronna lub klej na gorąco

Pora zrobić pierwszą świecę! Nie bój się, to naprawdę proste! Weź wybrane przez siebie naczynie i do jego dna za pomocą dwustronnej taśmy przymocuj bawełniany knot. Utnij go tak, aby wystawał odrobinę powyżej naczynia. Co zrobić, aby podczas dalszego tworzenia świecy, sznurek się nie przemieszczał? Można oczywiście poprosić o pomoc drugą osobę. Jeśli brakuje nam trzeciej ręki, wystarczy owinąć sznurek o jakikolwiek sztuciec i położyć poziomo na naczyniu, tak aby sznurek był naciągnięty.

Naturalne świece zapachowe, jak zrobić w domu? Teraz wystarczy już tylko roztopić wosk. Co ważne, wosk lepiej podgrzewać powoli, nie doprowadzając tym samym do wrzenia. Lejący, ale nie gorący wosk przelewamy do naczynia z knotem. W tym czasie dodajemy także wybrany olejek eteryczny – około 10 kropli. Możesz zabawić się w perfumiarza i stworzyć swój wyjątkowy zapach mieszając kilka olejków jednocześnie. Świeczkę pozostawiamy do całkowitego zastygnięcia. I gotowe! Esteci i amatorzy zapachów – do swoich naturalnych świeczek możecie dodać suszone owoce, zioła, przyprawy – co tylko chcecie.

Dlaczego wosk ma znaczenie?

Sklepy atakują nas rakotwórczymi świecami parafinowanymi, które choć długo się palą, to nie pozostają obojętne nie tylko wobec ludzkiego organizmu, ale i wobec ekologii. Dlatego na przeciw potrzebom wyszły naturalne świeczki zapachowe. Trend okazał się mocny, dlatego ceny są wysokie. Wiesz już jak zrobić świeczki zapachowe w domu, ale czy wiesz który wosk wybrać?

Różnica ważna jest przede wszystkim dla ludzi, którym nie jest obojętna ekologia i nierówności społeczne. Niestety wosk sojowy choć pochodzi z olejów roślinnych, wcale nie jest eko. Uprawy znajdują się w wielu częściach świata, a zapotrzebowanie jest tak duże, że wycina się nielegalnie pod te uprawy drzewa, całe dżungle. Przykładem niech będzie Amazonka. W dodatku najczęściej rośliny te są sztucznie nawożone.

Dlatego lepszą alternatywą dla Twoich domowych świec będzie wosk pszczeli. Produkowany jest zupełnie naturalnie – przez pszczoły, nie ludzi. Przynosi korzyści zdrowotne, absolutnie nie szkodzi i w dodatku proces wypalania się świecy trwa dłużej.

Może Ci się również spodoba