Jak zrobić własny kolektor słoneczny

Profesjonalne panele słoneczne pozwalają uzyskać w domu energię ze słońca. Jednak jeśli bardzo się postaramy, możemy otrzymać podobny efekt przy użyciu zużytych puszek aluminiowych i pracy własnych rąk.

Panel słoneczny własnej roboty

Aby móc pozyskiwać energię ze słońca, potrzebne jest odpowiednie nasłonecznienie jednej strony domu. Darmowe ciepło będzie zbierało się wewnątrz pustych puszek. Przód urządzenia składa się z szklanej szyby oraz całość urządzenia jest izolowana. Po wystawieniu panelu na działanie światła, ogrzane powietrze unosi się do góry i może być bezpośrednio przenoszone do domu. Użyte puszki należy pomalować na czarny kolor aby lepiej absorbowały światło.
W celu lepszej kontroli nad systemem, można domontować termostat i wentylatory. Użycie termostatu pozwoli na ustawienie temperatury przy której ciepłe powietrze ogrzeje mieszkanie.

Zaletą paneli słonecznych własnej roboty jest fakt, że do ich wykonania zostały użyte komponenty z recyklingu.

Galmet kolektor płaski

Galmet kolektor płaski

Na YouTubie można obejrzeć filmy instruujące jak wykonać własnoręcznie kolektor słoneczny, a na tej stronie internetowej pokazany jest kolektor domowego wykonania. Warto również pamiętać by wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który z łatwością pomoże nam przebrnąć przez proces instalacji kolektora. Podczas montażu może wystąpić konieczność zespawania ze sobą dwóch elementów dlatego należy zastanowić się jakie elektrody do spawania domowego wybrać?

Może Ci się również spodoba