Ekoturystyka na świecie – co to takiego?
W czasach gdy świat zmaga się z pandemią Covid 19, masowa turystyka znalazła się w kryzysie. Restrykcje sanitarne i ograniczenia w ruchu lotniczym na całym świecie bardzo mocno uderzyły w tę niezwykle dochodową branżę. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje ekoturystyka, będąca alternatywą dla wycieczek all inclusive czy zagranicznych podróży w popularne, bogate w atrakcje turystyczne miejsca. Sprawdź, czym charakteryzuje się ekoturystyka i co czyni ją wyjątkową na tle innych form spędzania wolnego czasu.
Czym jest ekoturystyka?
Wraz z postępującą urbanizacją i degradacją środowiska rośnie nie tylko ludzka świadomość dotycząca ekologii, ale również potrzeba przebywania na łonie natury. Coraz więcej turystów decyduje się na podróże w miejsca, gdzie przyroda zachowała swój dziewiczy charakter lub w niewielkim stopniu odbiła się na niej ludzka działalność. Jako że ekoturystyka na świecie przybiera często charakter lokalny, daje możliwość odkrywania nowych miejsc, a także regionalnych kultur z nimi związanych. Jej zwolennicy podkreślają również estetyczne i terapeutyczne walory obcowania z naturą.
Równie ważnym aspektem ekoturystyki jest dbanie o środowisko naturalne. Dlatego ekoturyści wystrzegają się nadmiernej konsumpcji, często towarzyszącej turystyce masowej, oraz środków podróżowania, które mają na nie zgubny wpływ (przede wszystkim ruch samolotowy). Ekoturystyka na świecie ma też charakter edukacyjny, gdyż dąży ona do zwiększenia świadomości i wrażliwości społeczeństwa na problemy związane ze środowiskiem i grożącym nam kryzysem klimatycznym. Jako że przybiera ona zazwyczaj formę aktywnego spędzania wolnego czasu, wpływa pozytywnie na stan zdrowia i samopoczucie ludzi w nią zaangażowanych.
Ekoturystyka na świecie i jej formy
W zależności od preferencji i dostępnych środków ekoturystyka może przybierać różnorakie formy takie jak:
- Wyprawa na tereny takie jak parki narodowe lub rezerwaty przyrody.
- Aktywny wypoczynek na łonie natury np. wspinaczka, jazda na rowerze, pływanie.
- Agroturystyka.
- Turystyka krajobrazowa.
Wspólnym mianownikiem dla wszystkich form ekoturystyki jest jak najmniejsza ingerencja ekosystemy, promowanie zdrowego stylu życia, a także wspieranie lokalnych przedsiębiorstw zaangażowanych w działalność proekologiczną.
Ekoturystyka na świecie jest odpowiedzią na przerost konsumpcji oraz próbą wprowadzenia do turystyki modelu zrównoważonego rozwoju. Pomaga chronić środowisko, wspiera mikroregiony, daje zarobić lokalnym przedsiębiorcom i co najważniejsze zapewnia satysfakcję turyście, nie wymagając od niego dużych nakładów finansowych.