Dbaj o swoje dziecko – kupuj bezpieczne zabawki

Kiedy kupujemy zabawkę dla dziecka szczególnie zwracamy uwagę na to, czy jest dopasowana do jego wieku, zainteresowań, czy jest atrakcyjna i oczywiście w granicach naszych możliwości finansowych. Kwestia bezpieczeństwa zabawki wydaje nam się oczywista, ponieważ widzimy oznaczenie wiekowe oraz zwykle liczne deklaracje producenta. Okazuje się jednak, że niezupełnie można ufać w niektóre oznaczenia na kupowanych przez nas zabawkach.

Instytucje które kontrolują rynek zabawek twierdzą, że nawet 1/3 wszystkich dostępnych w Polsce może stanowić zagrożenie dla naszych maluchów. Nie pozostaje bez związku fakt, że 85% zabawek w Unii Europejskiej pochodzi z Chin.

Gdzie leży zagrożenie?

– elementy łatwe do połknięcia –

Ciekawość dzieci poznających świat jest ogromna. Im więcej elementów można odłączyć od danego przedmiotu, tym większe prawdopodobieństwo że dziecko zadławi się małymi częściami zabawki.

 – toksyczność –

Liczne dodatki, barwniki, itp. mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Przykładem są ftalany, używane do lakierów, farb, klejów oraz jako plastyfikatory. Niebezpieczne zabawki zawierają większe stężenie niż dopuszczalne. Efektem zdrowotnym mogą być schorzenia układu oddechowego,  problemy z płodnością w przyszłości, osłabienie naturalnej odporności. Ftalany posiadają też właściwości rakotwórcze.

– zbyt wysoki poziom głośności –

Głośne zabawki mogą nieodwracalnie uszkodzić słuch dziecka. Dopuszczalny poziom głośności wynosi 80 decybeli.

Może Ci się również spodoba