Minimalizm, czyli jak mieć mniej a zyskiwać więcej

Masz czasem wrażenie, że posiadasz zbyt dużo przedmiotów? Przekładasz je z miejsca na miejsce i używasz rzadko lub wcale? Jeśli liczba posiadanych przez ciebie rzeczy cię przytłacza, możesz najzwyczajniej  pozbyć się ich, wzorując się na stylu życia minimalistów.

Żyjemy w biegu, otaczając się nadmiarem przedmiotów których czasem nawet nie mamy kiedy użyć. Minimaliści to ludzie którzy postanowili kierować się filozofią ograniczania. Głównymi filarami tego sposobu na życie są: prostota, jakość zamiast ilości, oryginalność i namysł. Efektem tego podejścia jest zyskanie większego życiowego porządku i wolności.

Najbardziej twardzi minimaliści starają się trzymać zasady „100 things”, czyli posiadają 100 przedmiotów. Liczyłeś kiedyś ile ty posiadasz rzeczy? Tak naprawdę to nie chodzi o konkretną liczbę. Nie liczmy par butów czy też chusteczek na sztuki. Najważniejszą kwestią jest sposób myślenia. Masz 5 różnych lakierów do paznokci w tym samym kolorze a używasz tylko jednego? Oddaj pozostałe 4 zanim zaschną i je wyrzucisz. Może akurat Twoja przyjaciółka potrzebuje nowego lakieru. Pod wpływem chwili kupiłeś nowe krzesło do domu, ale nigdy nie pasowało do wystroju i trafiło na balkon czekając na lepsze czasy, gdy a nuż „się przyda!”. I tak trzeci rok tam stoi. Rozejrzyj się wokół siebie – może akurat studentom, którzy ostatnio wprowadzili się do twojego bloku brakuje krzesła w kuchni?

Minimalizm to sztuka życia, nie tylko posiadania. Tutaj dostrzegamy kontrast. Minimum przedmiotów, a maksimum przeżyć i doświadczeń.

Od czego zacząć?

Aby zrozumieć filozofię, należy ją poznać. Inspirację można znaleźć na kilku blogach:

Życie jest piękne https://zyciejestpiekne.eu/
Orest Tabaka http://orest.tabaka.eu/blog/
Pasja vs. Praca https://pasjavspraca.com

Dobrym początkiem jest pootwieranie szuflad i wyjęcie z nich tych przedmiotów, których naprawdę używamy. Potem zadajemy sobie pytanie: do czego jest nam potrzebna ta cała reszta?

Minimalizm, wg tych którzy kierują się nim w życiu, daje większą swobodę i pozwala na czerpanie radości z życia w sposób pełniejszy, ponieważ wolny od przywiązania do przedmiotów.

Może Ci się również spodoba