Orzechy piorące alternatywą dla proszku do prania

Tania i ekologiczna alternatywa dla proszku do prania to orzechy z drzewa Sapindus mukorossi. Całkowicie naturalnie posiadają właściwości oczyszczające, myjące i odtłuszczające.Powyższe właściwości spowodowane są zawartością substancji o nazwie saponina. Podczas kontaktu orzechów z wodą wydziela się mydło. Orzechy tak samo świetnie sprawdzają się w praniu ręcznym jak i w pralkach automatycznych.

Zanim orzechy będą nadawać się do sprzedaży są rozłupywane, pozbawiane środka, a następnie suszone aż do uzyskania ciemnego koloru. Po zakupieniu orzechów kupującego może zmylić i przerazić ich intensywny zapach. Jednak nie należy się tym zrażać, ponieważ po zetknięciu z wodą zapach neutralizuje się, a nasze czyste ubrania są zupełnie bezzapachowe. Jeśli chcielibyśmy, aby były pachnące, można do prania dodać olejku eterycznego, np. waniliowego. Nie ma potrzeby wyciągać ich z pralki przed płukaniem. Piana z orzechów nie powstanie w reakcji z zimną wodą, ale możemy liczyć na to, że właściwości orzechów

Naprawdę ciężko znaleźć negatywne aspekty stosowania orzechów piorących. Nie ma znaczenia czy chcemy wyprać odzież białą czy kolorową. Pranie w orzechach jest przyjazne dla alergików oraz osób z problemami skórnymi, ponieważ nie wywołuje podrażnień.

Orzeszki piorące są bardzo wydajne- na jedno pranie wystarczy 5-6 pokruszonych połówek, a taką porcję można wykorzystać średnio 3 razy.

Tzw. Orzechy piorące można wykorzystać nie tylko do prania. Świetnie sprawdzają się w postaci wywaru. Wtedy można użyć ich również jako:

Płynu do mycia i sprzątania (świetny do mycia okien!)

Szamponu (działa przeciwłupieżowo)

Płyn przeciwgrzybiczy i zwalczający mszyce w ogrodzie (wynikając tym sposobem pestycydów)

Dlaczego ekologiczne?

  • Surowiec odnawialny
  • 100% biodegradowalne
  • Ścieki powstałe po praniu są nieszkodliwe dla środowiska

Skąd wiadomo, że łupiny straciły swoje właściwości piorące?

Dzieje się tak, gdy saponina zostanie dokładnie wypłukana. Można dostrzec to po tym, że łupiny wyblakły, stały się matowe oraz zaczynają się lepić i stawać się coraz bardziej miękkie.

Może Ci się również spodoba