Co pić zamiast kawy?

Dla niektórych kawa to nieodłączny element każdego poranka oraz przerwy w pracy.  Jednak gdy chcemy ograniczyć jej spożycie, szukamy alternatywy. Co innego pomoże szybciej obudzić organizm rano albo doda energii w czasie pracy?

Spadkom energii możemy przeciwdziałać przede wszystkim dbając o stały poziom glukozy we krwi. Aby to osiągnąć dobrze jest dbać o to, by regularnie spożywać posiłki –  najlepiej w odstępie czasowym nie większym niż 4 godziny. Nie muszą to być posiłki wielkości obiadu. Wystarczy, że posilimy się jogurtem naturalnym lub owocem (dobrze jest wybierać te o niskim indeksie glikemicznym).

Zielona herbata

Zielona herbata

•    Yerba mate
Poprawia pamięć i koncentrację. Zawiera kofeinę, teobrominę i teofilinę. Obniża poziom tzw. złego cholesterolu (LDL). Nie dowiedziono, że spożywanie yerba mate ma negatywny wpływ na przebieg ciąży, ale ze względu na zawartość kofeiny zaleca się ograniczenie.

•    Napój imbirowy
Pozytywnie wpływa na krążenie i ukrwienie mózgu. Przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy pokrojony korzeń imbiru gotować przez 10 minut a następnie doprawić cytryną lub miodem.

•    Zielona herbata
Żeby napój z zielonej herbaty pobudził nas do działania musi być odpowiednio przygotowany. Należy herbatę parzyć krótko (ok. 3 minut) i tylko pierwszy raz przygotowywane liście dają pożądany efekt. Zielona herbata budzi nas wolniej, ale działa przez dłuższy czas niż kawa.

•    Herbata miętowa
Prócz tego, że jest znana z łagodzenia bólów brzucha, posiada też właściwości energetyzujące. Spożyta po posiłku przyspieszy jego strawienie. Złagodzi także np. ból głowy.

Może Ci się również spodoba