Znaki ekologiczne – cz.1

Każdego dnia spotykamy się z przeróżnymi znaczkami na produktach które widzimy w sklepie- bez względu na to czy są to produkty spożywcze, kosmetyczna czy elektroniczne.
Ich znaczenie jest różne, ale przede wszystkim posiadanie eko-znaku już pozytywnie wpływa na wizerunek produktu. Jednak nie jest to tak prosta sprawa, ponieważ część z tych znaków jest umieszczona na produkcie wyłącznie na postawie zarządzenia producenta i nikt nie zweryfikował prawdziwości i słuszności posiadania owego znaczka na opakowaniu. Dlatego postaramy się przybliżyć niektóre z eko-znaków, aby łatwiej było zorientować się czy dany produkt faktycznie jest taki jakim zachwala go producent.

Po polsku Zielony Punkt. Często spotykany na opakowania kartonowych, puszkach aluminiowych czy butelkach. Umieszczenie tego znaku na opakowaniu oznacza, że producent wniósł wkład finansowy w systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. W naszym kraju za funkcjonowanie tego systemu odpowiada firma Rekopol Organizacja Odzysku S.A. i to ona kontroluje rzetelność umieszczania Zielonego Punktu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że posiadanie tego oznaczenia przez dany przedmiot wcale nie informuje konsumenta o tym, jaki wpływ na środowisko naturalne miała jego produkcja.
Oznaczenie funkcjonuje w 170 krajach.

Może Ci się również spodoba